ΓΙΝΕ ΕΣΥ Η ΑΛΛΑΓΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Άμεσα, διαγραφή!

+11
degreece
pmitsiou
Tzonakos
papachatzis
zina
NickStyl
theodore
christos fasois
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
Gretsi
GiannisAngelou
15 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  GiannisAngelou 25/1/2008, 09:37

Αντιγράφω από το Flash.gr και σχολιάζω:

Η πλήρης δήλωση του κ. Βενιζέλου έχει ως εξής:
«Ζήτησα τη συνάντηση αυτή, που δυστυχώς δεν είχε πραγματοποιηθεί επί δυόμισι μήνες μετά την 11η Νοεμβρίου γιατί πρέπει πάση θυσία να αποφύγουμε την εσωστρέφεια στο ΠΑΣΟΚ, σε μία συγκυρία ιδιαίτερα κρίσιμη για τον τόπο εξαιτίας μιας καταρρέουσας κυβέρνησης.
Οι πολίτες αξιώνουν πάρα πολλά από το ΠΑΣΟΚ και εμείς οφείλουμε να ανταποκριθούμε.
Ήμουν και θα είμαι πάντα εγγυητής της ενότητας της παράταξης. Οσοι προσπαθούν να επινοήσουν δήθεν εσωτερικούς εχθρούς βλάπτουν σοβαρά το ΠΑΣΟΚ και την προοπτική του.
Αγωνίζομαι και θα αγωνίζομαι πάντα για ένα μεγάλο, ενωμένο, δημοκρατικό και αποτελεσματικό ΠΑΣΟΚ που σέβεται και αξιοποιεί όλα τα στελέχη του -δεν περισσεύει κανείς- χωρίς διακρίσεις και αποκλεισμούς.
Αγωνίζομαι για ένα ΠΑΣΟΚ που σέβεται την κοινωνία των πολιτών και τις πρωτοβουλίες της.
Και στο πλαίσιο του καταστατικού του ΠΑΣΟΚ θα καταβάλλω κάθε ανθρωπίνως δυνατή προσπάθεια για τη νίκη της παράταξης της οποίας είμαι στρατιώτης».

Να, λοιπόν, που έφτασε η ώρα των μεγάλων αποφάσεων. Και εδώ δε χωρά χρονοτριβή. Ο εκ των υποψηφίων για την Προεδρία του Κινήματος, αποφασίζει με τους πολιτικούς του φίλους να συγκροτήσει "Όμιλο Προβληματισμού"! Είναι αυτό ακριβώς που λείπει από το Κίνημα σήμερα; Ένας ακόμη αδρά χρηματοδοτούμενος "Όμιλος Προβληματισμού"; Ή συγκροτείται ένα κόμμα μέσα στο κόμμα, για να λειτουργήσει ως η ανατροπή "εκ των έσω"; Και όταν ο Πρόεδρος του Κινήματος ζητεί από ένα στέλεχος να μην προχωρήσει στη δημιουργία οποιασδήποτε κίνησης και δεν εισακούγεται, τότε ποια η στάση του Προέδρου;
Το ΠΑΣΟΚ πλέον βαδίζει οριακά, με μια ψευδεπίγραφη ενότητα, που όλοι την επικαλούνται, αλλά ΜΟΝΟΝ ΕΝΑΣ ΤΗΝ ΤΗΡΕΙ! Ποια ενότητα; Των βενιζελικών εξαπτέρυγων, που έχουν εξαφανιστεί από τον αντιπολιτευτικό χάρτη; Γιατί, μην λησμονούμε, πως το ΠΑΣΟΚ είναι το κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, δηλαδή, το δεύτερο κόμμα στην προτίμηση του λαού, μετά τις πρόσφατες εκλογές, άρα, έχει ως πρωτεύοντα ρόλο την άσκηση αντιπολίτευσης στην παραπαίουσα κυβέρνηση των σκανδάλων και της διαπλοκής. Πού βρίσκονται οι περί τον Βενιζέλο βουλευτές; Παρίστανται στη κοπή πιττών ανά την επικράτεια, ανταλλάσσουν απόψεις, αλλά αντιπολίτευση ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. Ή, για να είμαι ακριβέστερος, ασκούν αντιπολίτευση στον Γιώργο Παπανδρέου... Ζούμε σε μια μικρή χώρα, όπου όλα μαθαίνονται, αργά ή γρήγορα. Γνωρίζουμε καλά, πλέον, για τα περίφημα δείπνα και ποιοι συντρώγουν με ποιους... Όπως μπορούμε εύκολα να αντιληφθούμε ότι τίποτε σε αυτή τη ζωή δεν είναι τυχαίο... Και θα ήθελα πολύ να μάθω, να μάθουμε όλοι, ποιοι "φίλοι" του χρηματοδοτούν τον "Όμιλο Προβληματισμού". Γιατί όλοι οι υπόλοιποι, που ασχολούμαστε και φτιάχνουμε Λέσχες και Δίκτυα, δεν έχουμε γραφεία σε όλη την Ελλάδα... Ούτε νοικιάζουμε γραφεία σε όλη την Ελλάδα, γιατί δεν μπορούμε να τα συντηρήσουμε... Και ας μην ισχυριστεί οποιοσδήποτε ότι όλα αυτά γίνονται από τη συνεισφορά των εξαπτέρυγων.... Άρα; Μήπως οφείλει μια εξήγηση ο κος καθηγητής;
Για να επανέλθω στην αρχική μου θέση, εκτιμώ ότι τώρα, χωρίς καθυστέρηση, έφτασε η στιγμή να καθαρίσει η κόπρος του Αυγείου. Ο Γιώργος Παπανδρέου, με σεβασμό στην πολιτική του πορεία, πρέπει να πάρει στα χέρια του τη ρομφαία και να διαγράψει ΑΜΕΣΑ όσους τον υπονομεύουν ΦΑΝΕΡΑ! Διότι η κίνηση αυτή είναι η πιο ξεκάθαρη περίπτωση υπονόμευσης. Ας πάει, λοιπόν, ο κος καθηγητής να συναντήσει τον άλλον "Όμιλο" του περίφημου, πάλαι ποτέ, "τσάρου" Γιάννου Παπαντωνίου. Και μάλιστα, όχι απλή διαγραφή, αλλά και απαίτηση να παραιτηθούν από τις βουλευτικές τους έδρες. Γιατί αυτό θα σημαίνει "αξιοπρέπεια" από την πλευρά Βενιζέλου. Εξελέγησαν με το ΠΑΣΟΚ, για το ΠΑΣΟΚ. Άρα, προκαλώντας πρόβλημα στο ΠΑΣΟΚ, οφείλουν να παραιτηθούν και από το βουλευτικό αξίωμα.
Η ώρα, Πρόεδρε, έφτασε. Οι τύχες ενός ολόκληρου Κινήματος είναι στα χέρια σου. Και να μη λησμονείς ότι καλύτερα μια Παράταξη να ξεκινά από 13%, καθαρή από βαρίδια, βαρόνους και σάπιο παρελθόν και με προοπτικές νίκης, παρά να βρίσκεται στο 38% ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ!

Γιάννης Γ. Αγγέλου

GiannisAngelou

Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 61
Location : Αθήνα
Registration date : 18/01/2008

http://ggange.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Διαγραφή Βενιζέλου;

Δημοσίευση  Gretsi 25/1/2008, 11:15

Ως έχει η δήλωση Βενιζέλου δεν δημιουργεί λόγο διαγραφής και είναι φανερό ότι ο ίδιος δεν το επιδιώκει, αλλά μάλλον κινείται στη λογική του "βλέποντας και κάνοντας".
Φυσικά ο όμιλος είναι μιά διασπαστική κίνηση, για το λόγο αυτό ο Βενιζέλος δεν θα είναι ιδρυτής, όπως δεν θα είναι κανένας βουλευτής.
Πρέπει να αντιμετωπιστεί πολιτικά και όχι με πειθαρχικά.
Η καταδίκη μιας διασπαστικής προσπάθειας εν τη γεννέσει της είναι ένα πρώτο απαραίτητο βήμα. Η πολιτική απάντηση θα δοθεί στο συνέδριο και από τους συσχετισμούς που θα προκύψουν, θα κριθούν πολλά .

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 25/1/2008, 11:20

Αυτό το ζήτημα της δημοκρατικότητας... αυτό θα μας φάει Γιάννη.
Σε ένα παιχνίδι που όλοι έχουν ξαμολήμένα τα pitbull εμείς πάμε με τριαντάφυλλα στα χέρια.

Μιλούσα χθές με έναν φίλο μεν αλλά με τεράστιες διαφωνίες στο θέμα πασοκ.
Πάνω απο 12ετία εκλεγμένος στον δήμο και κάπου τόσα στα όργανα.

Θα σου αναφέρω επιγραμματικά κάποια πράγματα που εντόπισα... τα πετάω σκορποχώρι όπως μου έρχονται στην μνήμη... πιστευω πως θα καταλάβεις.

1.
- Ρε συ Θοδωρε... αν θες να εκλεγείς στα όργανα πρέπει να σταματήσεις να λες "παλιό" και "νέο" μην εναντιώνεσαι σε αυτούς που λες παλιό Πασοκ γιατί δεν πρόκειται ποτέ σου να συμμετέχεις στα όργανα.
- Και ποιος σου είπε πως αν αφήσετε το πασοκ να λειτουργήσει όπως πρέπει θα χρειαστεί το "αξίωμα" για να μετέχω ? Και απο την άλλη ποιός είναι αυτός που αγωνίστηκε με ψηλά το κεφάλι και καθαρή την καρδιά για το κίνημα και προσβάλεται απο αυτά που γράφω ??
- Καλά ...πολύ ιδεόλογος είσαι σύντροφε...

Σχόλιο.. αυτή η γαμημένη καραμέλα ρε συ, το αυτονόητο αν δεν το αντιλαμβάνεται ο πολιτικός σου πολιτοισμός, αν ενοχλεί ονομάζεται ιδεολογημα, ιδεολογία....

2.
- Ρε συ Τ___ μου μιλάς τόση ώρα για το τι θέλει ο Πασοκτζής για να μας ψηφίσει, δεν μου λες όμως πως στηρίξατε ΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ και αν την είδατε αν δεν ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΕΛΑΣΑΤΕ την νέα προταση που έχει ο πρόεδρός σας αυτή που θα πείσει εμένα που ήμουν έτοιμος να ρίξω την ψήφο αλλού (ειλικρινά αν δεν ήταν ο Γιώργος εγώ θα ήμουν κάπου ανάμεσα στους μετακινούμενους ψηφοφόρους της MRB) αυτή που θα κάνει τον κόσμο που έφτυσε το Πασόκ να το ξαναψηφίσει.

- Μα ξέρεις τα όργανα...μπλα μπλα... τα λάθη.....μπλα μπλα... που ήταν ο Πρόεδρος μπλα..μπλά.

- Ρε, δεν σου είπα προχθές στο κανάλι στην συνέντευξη που μου στήσατε για να φανεί το "νέ πασοκ" διασπαστικό πως η ασκηση της εξουσίας και ο καθορισμός με τον τσαμπουκά των θέσεων αν δεν γίνεται απο την βάση προς τα πάνω τότε το αντίθετο αποτελεί φασιστική συμπεριφορά ?

- Α τώρα είμαστε και παλιοί και φασίστες ? Ποιά ήταν η πρόταση του προέδρου για το τάδε θέμα στο τάδε νησί ??


- Καλά άστο θα τσακωθούμε... Γιατί δεν μου λες ποιά ήταν η πρόταση της δικής σας νομαρχιακής για το συγκεκριμένο θέμα. Ούτε εντοπισμός του προβλήματος δεν υπήρχε. Στο κάτω κάτω ποιά η δουλεία σας ? Τόσα χρόνια τις Νομαρχιακές που τις είδε η κοινωνία ? Που τις είδατε εσείς που πηγαίνατε οι 4 απο του 20πόσους συμμετείχατε και οι 4 τσακωνόσασταν μεταξύ σας...??? Ο ένας παιδάκι του ενός ο άλλος του άλλου...
Δεν πήρατε καν είδηση πως πλέον δεν διαχειρίζεστε εξουσία ούτε το 45% του λαού... Πως πρέπει να μπολιάσετε το κίνημα πως πρέπει να παραχθεί πολιτική...

- Απο εμάς ?????

Σχόλιο : Εμεινα κόκκαλο... Α ρε Γιώργο τι με κάμνεις... α ρε Γιώργο τι με κάμνεις...που θα έλεγε και ο Βουτσάς. Δεν τους τα χάριζες ταμπέλλες κομματα σφραγίδες... να σου 'λεγα εγω.
Μας βάζεις τώρα με μια νερουλιασμένη λάσπη που μας έχουν κληροδοτήσει να πιάσουμε μυστρί και να κλείσουμε μια τρύπα ναααα στον τοίχο... γίνεται ??? Αμ δεν γίνεται... και έχω και τα ρευματα που φυσάν οπότε με βλέπω και τρύπα να μην κλείνω και καμιά ψύξη να τρώω..

Έχω κι άλλα να πω αλλά πρέπει να τρέξω και για το μεροκάματο***.. επιφυλάσσομαι.

Με πήρε και ο Μενέλαος χθές Γιάννη, πολύ με συγκίνησε. Αυτό που του είπα είναι πως θα τα πούμε στο συνέδριο μάλλον απ'έξω και μάλλον με δικά μας έξοδα γιατί εδώ βλέπω πάλι τα ψηφοδέλτια να μπαίνουν κατα 200άδες μέσα αφού πρώτα μας περάσουν γεννεές 14.

Μασάμε όμως ρε ?


*** Για τυχόν συντρόφους που αγνοούν τον όρο και δεν τους τον εξήγησε ποτέ ο κύριος καθηγητής. Το 8ωρο ή 10ωρο ή 12ωρο της καθημερινής ενασχόλησης με κάτι που σ' αρέσει δεν σ'αρεσει το κάνεις για να επιβιώσεις... αλλά ούτε και για αυτό δεν φτάνει..
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ηλικία : 52
Location : ΡΟΔΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://saita.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty ΠΕΡΙ ΔΙΑΓΡΑΦΩΝ

Δημοσίευση  christos fasois 25/1/2008, 12:08

Αγαπητοί φίλοι,

παρακολουθώ ιδιαίτερα προβληματισμένος το τελευταίο διάστημα τις εξελίξεις στην πολιτική ζωή της χώρας. Έχω αποδεχθεί πλέον ότι η καθημερινότητα με τη συγκεκριμένη κυβέρνηση των τελευταίων 4 ετών κινείται γύρω από κουμπάρους, φίλους, συγγενείς, κτλ. Δεν περίμενα την υπόθεση Ζαχόπουλου για να καταλάβω ότι από τον κ. Καραμανλή και τη Νέα Δημοκρατία η χώρα δεν έχει τίποτα να περιμένει. Ωστόσο, αυτό που με απασχολεί (και φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος) είναι το τί κάνει το ΠΑ.ΣΟ.Κ., που ως αξιωματική αντιπολίτευση κρίνεται και ως εν δυνάμει κυβερνητικό σχήμα, προκειμένου να πείσει ότι υπάρχει διέξοδος για την πολιτική ζωή της χώρας, που έχει περιέλθει σε τέλμα. Τί κάνει για να πείσει ότι έχει σχέδιο καταπολέμησης της διαφθοράς και θέλει να βγάλει τη χώρα από το αδιέξοδο, ανανεώνοντας την εμπιστοσύνη της κοινωνίας όχι μόνο στο Κίνημα, αλλά συνολικά στην πολιτική σκηνή.

Ο κ. Βενιζέλος έχει δίκιο στη δήλωσή του για ''μία συγκυρία ιδιαίτερα κρίσιμη για τον τόπο εξαιτίας μιας καταρρέουσας κυβέρνησης''. Οι επιφυλάξεις μου όμως αφορούν στις ενέργειές του προκειμένου το ΠΑ.ΣΟ.Κ. να καρπωθεί την κατάρρευση της κυβέρνησης, που μέχρι τώρα εγώ δεν έχω δει καμμία προς αυτή την κατεύθυνση. Το μόνο που είδα ήταν η αντίδρασή του για μη αξιοποίηση των στελεχών που τον στήριξαν, αλλά και του ίδιου, στις διάφορες επιτροπές Συνεδρίου. Με συγχωρείτε κύριε βουλευτά, αλλά παρ' ότι δε σας στήριξα στη διαδικασία εκλογής Προέδρου έχω περισσότερες απαιτήσεις από εσάς. Έχω την απαίτηση να εγκαταλείψετε τα περί Ρευμάτων και να έχετε δυναμική παρουσία στη Βουλή, για όλα τα ζητήματα και όχι επιλεγμένα. Έχω την απαίτηση από εσάς, όπως και από κάθε άλλο βουλευτή του Κινήματος να δίνετε τις μάχες που πρέπει να δώσετε, εντός και εκτός κοινοβουλίου. Εν τέλει, έχω την απαίτηση από όλους σας, να είστε πραγματικοί στρατιώτες του Κινήματος όπως ο ίδιος δηλώνετε. Και προσέξτε, την ίδια απαίτηση έχω και από τον Πρόεδρο του ΠΑ.ΣΟ.Κ., ή καλύτερα πρώτα απ' αυτόν και μετά από εσάς.

Φυσικά όμως, ο κ. Βενιζέλος, παρ' ότι έχει κι ο ίδιος ευθύνες, δεν είναι ο μόνος υπεύθυνος για την προβληματική εικόνα του Κινήματος. Κύριε Παπανδρέου, ανατρέποντας την άσχημη εικόνα των πρώτων ημερών μετά τις εθνικές εκλογές και δημιουργώντας τη δυναμική που τελικά οδήγησε στην επανεκλογή σας, καταφέρατε ένα πολύ σημαντικό πράγμα: να σας εμπιστευθεί ξανά το μεγαλύτερο κομμάτι της βάσης του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Δε μπορώ να δεχθώ ότι είμαι ο μόνος που σας στήριξε όχι για το όνομά σας, αλλά γιατί πραγματικά σας εμπιστεύθηκα. Έχω απαίτηση από εσάς να ανταποκριθείτε στην εμπιστοσύνη αυτή και να διαχειριστείτε αυτή σας τη νίκη προς όφελος της παράταξης, πράγμα που μέχρι τώρα δε βλέπω. Έχω την απαίτηση από εσάς να μην καλύπτεστε πίσω από κάθε λογής εχθρό, εσωτερικό ή μη, αλλά να διαμορφώσετε επιτέλους ένα σχέδιο κι ένα πρόγραμμα ικανό να υπερβεί τα εμπόδια και να ξαναφέρει το ΠΑ.ΣΟ.Κ. στη θέση του διαμορφωτή των εξελίξεων. Φυσικά απαιτώ να μην αποκλείσετε κανέναν στην προσπάθεια του Κινήματος να ανακάμψει. Επιτέλους, σταματήστε να ασχολείστε με τα εσωτερικά του κόμματος. Η κοινωνία περιμένει από εμάς, τα μέλη και στελέχη του ΠΑ.ΣΟ.Κ. απαντήσεις στα προβλήματά της, όχι ''μαχαιρώματα'' και ''σφαγές''.


Στόχος δεν είναι ένα μικρό και καθαρό ΠΑ.ΣΟ.Κ. από πλευράς προσώπων, αλλά ένα ΠΑ.ΣΟ.Κ. ενωμένο, μεγάλο και δυνατό, καθαρό στις απόψεις και το σχέδιό του. Ικανό να δώσει απαντήσεις στα προβλήματα της χώρας και στοχευμένο όσον αφορά την αναδιάρθρωση και την ανάπτυξή της. Στόχος είναι το μέλλον, όχι το παρόν και το ποιος θα επικρατήσει σε επίπεδο εντυπώσεων. Διαγραφές ή αποσχίσεις δε χωρούν αυτή τη στιγμή στην παράταξη. Όσο πιο γρήγορα το αντιληφθούν όλοι, τόσο πιο αποτελεσματικά θα λειτουργήσουμε έναντι αυτής της διεφθαρμένης και καταστροφικής κυβέρνησης. Ο κόσμος δε θα περιμένει για πολύ. Αν σύντομα δεν αλλάξουμε τρόπο σκέψης και λειτουργίας σύντομα θα μας εγκαταλείψει. Γι’ αυτό η συζήτηση δε θα πρέπει να αφορά τις όποιες διαγραφές, αλλά την υπέρβαση που πρέπει να γίνει για την ανατροπή του πολιτικού σκηνικού.


Φασόης Χρήστος

christos fasois

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 38
Registration date : 25/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  Gretsi 25/1/2008, 12:57

Δυστυχώς Χρήστο, αλλά το μεγάλο -ενωτικό ΠΑΣΟΚ, δεν είναι στόχος όλων, οπότε μάλλον είναι ευχή, που όμως δεν συγκινεί το Βαγγέλη, που ήδη "ζεσταίνει τις μηχανές" και το ερώτημα είναι αν ο Γιώργος πρέπει να κάνει πίσω χάριν της ενότητας. Αν υπάρχουν διαφορές ουσίας, τότε τίποτα δεν φαίνεται ικανό να ανακόψει το δρόμο που έχουν πάρει τα πράγματα: Οι διαφορετικές απόψεις να αναμετρηθούν στο συνέδριο και η μειοψηφία να υποταχθεί στην πλειοψηφία. Αν οι διαφορές είναι μόνο στα πρόσωπα, νομίζω ότι αυτοί που ηττήθηκαν οφείλουν να περικόψουν τις προσωπικές τους φιλοδοξίες.

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  christos fasois 25/1/2008, 14:51

Συμφωνώ απόλυτα Gretsi. Πηγαίνοντάς το ένα βήμα παρακάτω όμως, θεωρώ ότι ο Πρόεδρος έχει 2 επιλογές. Είτε να προχωρήσει άμεσα σε διαγραφές, είτε να υπερβεί τους αμφισβητίες με ένα πρόγραμμα δράσης, με το οποίο όποιος δε συντάσσεται θα είναι σαφές πλέον ότι θέτει εαυτόν εκτός. Στην πρώτη περίπτωση κερδίζει μεν την εσωτερική μάχη και καθιστά τον εαυτό του πανίσχυρο, χάνει όμως χρόνο καθώς η κοινωνία θα χρειαστεί μια περίοδο προσαρμογής στα νέα δεδομένα και σίγουρα οι αντιδράσεις που θα προκληθούν θα συγκεντρώσουν το ενδιαφέρον. Ειδικά αυτή την περίοδο, το θέμα θα αποτελέσει και μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τη Νέα Δημοκρατία προκειμένου να φύγει από την πρώτη γραμμή της επικαιρότητας και τις συνεχείς αποκαλύψεις. Φαντάζομαι πως κι εσύ δεν έχεις καμμία αμφιβολία για το ποια στάση θα κρατήσει ο Τύπος, αν δηλαδή θα κρατήσει τα σκάνδαλα ψηλά ή αν θα επικεντρωθεί στο εσωτερικό του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Στη δεύτερη περίπτωση όμως, θα προκαλέσει μεν τα βλέματα πάνω στο Κίνημα, αλλά την ατζέντα θα τη διαμορφώνει το ΠΑ.ΣΟ.Κ. Σίγουρα αν και πάλι ο κ. Βενιζέλος και ο κάθε κ. Βενιζέλος συνεχίσει το βιολί του, καμμία αντίρρηση να υπάρξουν και διαγραφές. Γιατί είναι σαφές, από την επομένη των εκλογών ήταν, ότι ιδεολογικές-πολιτικές διαφορές επί της ουσίας δεν υπάρχουν. Ενότητα δε μπορεί να υπάρξει αν δεν υπάρχει κοινός στόχος. Και αυτή τη στιγμή δυστυχώς, ο κ. Παπανδρέου δεν καθορίζει (άγνωστο γιατί) ποιος είναι αυτός ο στόχος, ποιο είναι το όραμα για το οποίο παλέυουμε και η κοινωνία μπορεί να μας εμπιστευθεί. Και μιλάω για στόχο συγκεκριμένο, όπως και συγκεκριμένο πρόγραμμα για να επιτευχθεί αυτός. Δεν αρκεί το 'να πέσει η Δεξιά', πρέπει να μπορούμε να εξηγήσουμε το 'γιατί' αλλά κυρίως το 'πώς'.

christos fasois

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 38
Registration date : 25/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  theodore 25/1/2008, 17:07

Προς “συντρόφους” και “συντρόφισες”.
Ολα αυτά που λέτε θα αποκτήσουν ένα ίχνος αξιοπιστίας όταν τολμήσετε να τα πείτε και για τον ΟΠΕΚ του Σημίτη ή την ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ του Παναγιωτακόπουλου.
Μέχρι τότε,συνειδητοποιήστε ότι οι απόψεις σας είναι μειοψηφικές τόσο στο σύνολο της κοινωνίας,όσο και μέσα στο ΠΑΣΟΚ.
Πάντως είστε ευπρόσδεκτοι να συμμετέχετε στον Δήμο Ιδεών,αρκεί να καταλάβετε ότι δεν έχει καμία άμεση σχέση με το ΠΑΣΟΚ.
θα είναι περισότερο κάτι σαν το ΙΣΤΑΜΕ.
Κάθε άποψη που θα συντελεί στην πρόοδο της κεντροαριστεράς είναι ευπρόσδεκτη.
Αφήστε λοιπόν τις φοβίες σας και τις ανασφάλειες σας και συντελέστε με όποιον τρόπο μπορείτε, στην γοργή επάνοδο της προοδευτικής σκέψης στο προσκήνιο.

theodore

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Registration date : 21/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  Επισκέπτ 25/1/2008, 18:43

theodore έγραψε:
θα είναι περισότερο κάτι σαν το ΙΣΤΑΜΕ.
Εγώ προσωπικά, ούτε φοβίες, ούτε ανασφάλειες έχω, γιατί πιστεύω ότι όλα αυτά είναι "παιχνιδάκια" της ελιτίστικης πολιτικής αντίληψης που κινείται μεταξύ του τετραγώνου της Βουλής και του Κολωνακίου. Δεν αγγίζουν, ούτε γλυτώνουν τον απλό πολίτη από την καθημερινότητα. Ίσα-ίσα που αποστειρώνουν τους πολιτικούς μας και τους κάνει να αμπελοφιλοσοφούν χωρίς να βλέπουν την φτώχεια, την ανεργία, την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων κλπ κλπ.
Γιατί δηλαδή να έχουμε ένα δεύτερο ΙΣΤΑΜΕ; Και γιατί, ας πούμε, να μην αναλάβει ο Βενιζέλος μια πρωτοβουλία να βελτιώσει τους υπάρχοντες θεσμούς μέσα στο ΠΑΣΟΚ; Αυτή είναι η δική μου απορία.

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  NickStyl 25/1/2008, 20:21

Γιάννη σ΄ευχαριστώ που άνοιξες το θέμα... έρχονται στις μνήμες οι ωραίες εποχές της αυτο-οργάνωσης στη λέσχη φίλων ΓΑΠ....ήλπιζα όμως ότι στην πορεία μετεξέλιξης των αυτο-οργανώσεων δεν θα ξανασχολούμασταν με τα εσωκομματικά κόλπα του κ. Βενιζέλου.

Οι “όμιλοι” μέσα σε ένα κόμμα είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Δεν το έχω δει πουθενά να συμβαίνει σε επίπεδο βουλευτών-υψηλόβαθμων στελεχών.
Προσωπικά πιστεύω είναι μια προσπάθεια οργάνωσης του επόμενου πολιτικού βήματος του κ. Βενιζέλου με την χρησιμοποίηση του μηχανισμού του ΠΑΣΟΚ.
Στην ουσία ο κ. Βενιζέλος οδηγεί την κατάσταση στα άκρα και απλά δεν έχει την τόλμη να χαρακτηριστεί διασπαστής του ΠΑΣΟΚ, αλλά περιμένει να τον διώξουν και μέχρι τότε αποφάσισε να οργανώνεται χρησιμοποιώντας υποδομή και μηχανισμούς του ΠΑΣΟΚ, όπως αυτό εδώ το βήμα διαλόγου για παράδειγμα.
Τα θεωρητικά επιχειρήματα περί πολιτικού προβληματισμού και τα λοιπά είναι μάλλον γελοίο να ακούγονται, την στιγμή που ξανά ασχολούμαστε με τον κ. Βενιζέλο όταν η Ελλάδα βρίσκεται σε βάλτο και η κυβέρνηση Καραμανλή σε βούρκο σκανδάλων.

Και επειδή σήμερα είναι Παρασκευή και είχα χρόνο και κέφι...έκανα μεταξύ σοβαρού και αστείου ένα poll στα γρήγορα....δείτε το εδώ και αν θέλετε ψηφίστε...
http://www.quibblo.com/quiz/DZ-kIW/

NickStyl

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 51
Registration date : 19/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  Gretsi 25/1/2008, 21:07

Χρήστο συμφωνούμε απόλυτα! Πράγματι το πρόβλημα βρίσκεται ακριβώς στην αναζήτηση μιας συγκεκριμένης πρότασης εξουσίας, που να είναι αξιόπιστη.
Το κακό είναι Χρήστο ότι η πρόταση αυτή δεν υπάρχει και δεν είναι καθόλου εύκολο να ... εκπονηθεί. Η πρόταση αυτή δεν πρέπει να είναι μιά άκριτη αποδοχή αιτηματολογίας, που δεν θα είναι εφαρμόσιμη, αλλιώς θα ξαναδούμε το έργο της διγλωσσίας ή πολύ απλά άλλη πολιτική να εξαγγέλεται προεκλογικά και άλλη να εφαρμόζεται μετεκλογικά.
Ακόμη χειρότερα δεν νοείται κόμμα εξουσίας, που να αρκείται σε στείρο αντικυβερνητισμό. Ο κόσμος, όλοι εμείς, θέλουμε μιά κυβέρνηση που θα υποσχεθεί μόνο τόσα όσα μπορεί και θέλει να κάνει. Δεν δίνει λευκή επιταγή, δεν αρκείται από την αντικατάσταση μιας κακής κυβέρνησης, από μιά άλλη κυβέρνηση, που αρκείται απλά στη διαχείριση της εξουσίας.
Είμαι βέβαιος ότι ο "όμιλος Βενιζέλου" δεν συμβάλει προς αυτήν την κατεύθυνση, γιατί απλούστατα, το ζητούμενο απαιτεί το όλο ΠΑΣΟΚ να τεθεί συντεταγμένα αντιμέτωπο με τη μεγαλύτερη πρόκληση της ιστορίας του:
Να προσδιορίσει την πολιτική του σε μιά νέα φάση, αφού η περίοδος της μεταπολίτευσης έχει τελειώσει, η ένταξή μας στην ΟΝΕ μας ενέταξε σε περίοδο περιορισμένης εθνικής κυριαρχίας.
Από την άποψη αυτή δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος, αφού είναι προφανές ότι το επικείμενο συνέδριο δεν θα έχει ούτε τη νηφαλιότητα, ούτε τις προϋποθέσεις για τέτοια προσέγγιση και θα είναι έκπληξη αν δεν θα αναλωθεί σε μάχες μηχανισμών.
Υπό το πρίσμα αυτό η δήλωση Βενιζέλου ότι θα εξαντλήσει τα περιθώρια του καταστατικού και τον όμιλο θα το κάνει, έστω και δι' αντιπροσώπου, δεν αποτελεί ενωτική κίνηση. Δεν είναι το ίδιο πράγμα με οτιδήποτε συνέβει στο παρελθόν. Είναι φανερό ότι ο Βενιζέλος δεν αποδέχθηκε το αποτέλεσμα των εκλογών και πάει για νέο γύρο. Ο Καραμανλής τι λέτε να λέει γιά όλα αυτά;

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Αμεσα διαγραφή

Δημοσίευση  zina 25/1/2008, 22:05

Ακουσα με πολύ προσοχή τις δηλώσεις ΒενιζέλουΕχει πάρει ο άνθρωπος τις αποφάσεις του.
Πως θα πάμε συντεταγμένα στο Συνέδριο;Τι ώρα επέλεξε να μας ξαναφέρει πάλι στο σοφερό κλίμα στην εσωστρέφεια και την ητοπάθεια ;Ελεος κανένας σεβασμός στην ευαισθησία του κάθε δημοκρατικού πολίτη που αγωνιά για την δημοκρατική παράταξη.Ο Ηγέτης της Δημοκρατικής Παράταξης Γ.Παπανδρέου πρέπει να πάρει ριζικές αποφάσεις να φτάσει και μέχρι την διαγραφή του Βενιζέλου.Να απαλλαγούμε απο την εσωκομματική υπονόμευση να πετάξει το απόστημα ,τους πεμπτοφαλλαγίτες .Τα κεντροδεξιά σενάρια πήραν σάρκα και οστά .Τα έχει προβλέψει ο αείμνηστος Ανδρέας Παπανδρέου και επαληθεύονται στις μέρες μας.Θα παλέψουμε
[url]http://blogspotzina-zina.blogspot.com/[url]
[b] alien

zina

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Registration date : 17/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  theodore 26/1/2008, 01:15

Τελικά για την ταμπακιέρα θα μιλήσει κάποιος;
Γιατί δεν ζητάτε την διαγραφή Σημίτη,Οικονόμου και Παναγιωτακόπουλου;
Αυτά τα ρεύματα και όμιλοι δεν σας ενοχλούν;
Τι ελιτίστικη συμπεριφορά είναι αυτή;
Ακόμα δεν καταλάβατε τι εστί ΔΗΜΟΣ ΙΔΕΩΝ.
Κι όμως ήδη τον καταδικάζετε εκ των προτέρων.
Να χαρώ εγώ δημοκρατία.

theodore

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Registration date : 21/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  papachatzis 26/1/2008, 01:26

Μια ερώτηση μόνο. Ο όμιλος του Σημίτη και του Παναγιωτακόπουλου, έψαχνε να νοικιάσει γραφεία σε όλη την Ελλάδα; Διότι ο όμιλος που θέλει να δημιουργήσει ο κύριος Βενιζέλος το κάνει. Σε πολλές πόλεις, μάλιστα, αυτοί που ψάχνουν είναι στελέχη του ΠΑΣΟΚ.
papachatzis
papachatzis
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Location : Πετρούπολη, Αθήνα
Registration date : 09/01/2008

http://proxeirotetradio.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  Tzonakos 26/1/2008, 05:02

!!! Ωπα, παιδιά, το ειδα και τρόμαξα απο τον τίτλο !
Τι διαγραφή ;
Αν τον διαγράψει θα κατηγορηθεί ο ΓΑΠ για διάσπαση.
Αν θέλει να φύγει και το πάει ετσι ωστε να φανεί οτι τον έφαγαν, εχει θαφτεί ως πολιτικός.
Διαγραφή Σημίτη ; Γιατι ;
Εδω η ΝΔ κυβερνάει με τον Μητσοτάκη εκει, επίτιμο !
Μισο να καλμάρουμε, δεν νομίζω οτι θα ηταν καλό να αρχίσουν διαγραφές.
Ας τους ανατεθεί ρόλος, αν δεν τον θέλουν ας μείνουν στην άκρη.
Αν φύγουν μόνοι τους ας φύγουν, όποιος θέλει.

Αυτά σόρρι γι αυτη την παρέμβαση αλλα τρόμαξα, δεν ηξερα για τι μιλάμε.
Tzonakos
Tzonakos

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Registration date : 18/01/2008

http://tzonakos.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  Gretsi 26/1/2008, 07:06

Δεν θα έπρεπε να δεις μόνο τον τίτλο!
Διαγραφή του Βενιζέλου και των συνεργατών του δεν νοείται, αφού άμεσα δεν θα φαίνονται σαν καθοδηγητές του "ομίλου".
Το χαζό επιχείρημα ότι πρόκειται για απλό κέντρο προβληματισμού, όπως στο παρελθόν, δεν έπεισε κανέναν αν και "έπαιξε" δύο φορές.
Ο Βενιζέλος στήνει μαγαζάκι και θα κρύβεται πίσω από το δάκτυλό του μέχρι το συνέδριο.

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  NickStyl 26/1/2008, 08:43

Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να ξεσηκωθεί τώρα με το σύνθημα ότι "ο όμιλος δίνει χείρα βοηθείας στην κυβέρνηση Καραμανλή" και να κάνει μεγαλύτερη αντιπολίτευση ταυτόχρονα, να "πνίξει" με την λαική κατακραυγή τον εν δυνάμει αποστάτη γιατί μας αξίζει μια καλύτερη Ελλάδα από αυτή με την οποία συμβιβάζονται τα νεοσυντηρητικά ψευτοαριστερά δεκανίκια και υποστηλώματα, οι λάτρεις της Ντόρας, του Καραμανλή, των ΜΜΕ και του Πρετεντέρη...
Νομίζω ότι ο Βενιζέλος μόλις έκανε το νέο...Ζάππειο...το timing αυτού του ανθρώπου είναι πάντα λάθος!!...
Ας κάνουμε θόρυβο λοιπόν και ας διαμαρτυρηθούμε να πνίξουμε τον όμιλο και να περιορίσουμε τα ρεύματα και τα νεοσυντηρητικά δεκανίκια έχοντας σαν σύνθημα το για ακόμη μια φορά λανθασμένο timing...
ΔΕΝ πρεσβεύουν οι όμιλοι του κ. Βενιζέλου κάτι καινούργιο! Αυτο το μήνυμα πρέπει να περάσουμε... Είναι υποστηρίγματα του νεοφιλελευθερισμού και σωτήρες των δημοσιογράφων και των ΜΜΕ που αυτή τη στιγμή δέχονται τα πυρά των πολιτών και ψάχνουν διέξοδο και πόρτα σωτηρίας από το σκάνδαλο Ζαχόπουλου και ενόψει διώξεων... Είναι η ασφαλιστική δικλείδα του κατεστημένου που προσπαθεί να αποσταθεροποιήσει το ΠΑΣΟΚ προκειμένου να μην πιέζει άλλο την κυβέρνηση και ΜΜΕ για το σκάνδαλο και τις διώξεις.
Εγώ έτσι το βλέπω... Χρειάζεται τακτική τώρα και θόρυβος...μεγαλύτερη αντιπολίτευση και...έρχεται τσουνάμι... μεγαλύτερο από αυτό του Νοεμβρίου για τον Βενιζέλο και τον Καραμανλή αυτή τη φορά...

NickStyl

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 51
Registration date : 19/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Πιάσαμε τα σφουγγάρια?

Δημοσίευση  pmitsiou 26/1/2008, 16:10

Και βουρ στον πίνακα να σβήσουμε?

Οι "επιμελητές" της τάξης. Οι "καλοί μαθητές" που αγαπούν την ευταξία και την καθαρ(ι)ότητα, τα τσιράκια του γυμνασιάρχη δώσανε το παρόν?

Σιγά, ρε καλόπαιδα. Με ρέγουλα. Έναν - έναν, όλους θα τους διαγράψετε.

Ώστε, στο τέλος, όλα να είναι ομοιόμορφα όμορφα. Επίπεδα. Ίσα. Σαν καρδιογράφημα πεθαμένου. ΤΙ ΩΡΑΙΑ! Laughing

pmitsiou

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ηλικία : 62
Location : Λάρισα
Registration date : 22/01/2008

http://perivallon.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Ευκαιρίας δοθείσης

Δημοσίευση  pmitsiou 26/1/2008, 16:14

Εκείνοι οι "όμιλοι", "σύλλογοι" "δίκτυα" κλπ στήριξης του ΓΑΠ που δήλωναν σε όλους τους τόνους ότι θα συνεχίσουν να υφίστανται και μετά την εκλογή προέδρου, ως "όμιλοι προβλήματισμού", που βρίσκονται σήμερα? Ε?

Και μια αλήθεια, εν είδη απορίας: Για ποιά ενότητα μιλάμε;

pmitsiou

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ηλικία : 62
Location : Λάρισα
Registration date : 22/01/2008

http://perivallon.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  NickStyl 26/1/2008, 16:25

pmitsiou οι λέσχες/δίκτυα φίλων ΓΑΠ ήταν δίκτυα της βάσης. Δεν ήταν ενορχηστρωμένο δίκτυο από τον ίδιο και από μια ομάδα ελιτ πανεπιστημιακών και ΜΜΕ. Η βάση του Βενιζέλου να κάνει ότι θέλει. Έτσι και αλλιώς την απήχηση στη βάση και στο διαδίκτυο την είδαμε τον Νοέμβριο....
Αγαπητέ, άσε τα σφουγγάρια και τους γυμνασιάρχες και κοίταξε τα δεκανίκια της ΝΔ και του Καραμανλή. Κοίταξε τους ψευτο-αριστερούς νεοσυντηρητικούς. Αν νομίζεις ότι ο χρόνος του εγχειρήματος είναι ο πιο κατάλληλος τι να πω. Ένα πράγμα πρέπει να κάνει το ΠΑΣΟΚ ή να τον μαζέψει ή να τον διώξει... αλλά δεκανίκια και σωτήρες του Καραμανλή στο ΠΑΣΟΚ δεν χρειαζόμαστε. Και κυρίως υποκριτές που λένε ότι ο Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ δεν κάνουν αντιπολίτευση, και από την άλλη φροντίζουν την πιο κρίσιμη ώρα των διώξεων και την ώρα που οι πολίτε κυριολεκτικά θα έλεγα σχεδόν φτύνουν κυβέρνηση και ΜΜΕ, να δώσει σανίδα σωτηρίας με τον να στρέψει το επίκεντρο της συζήτησης ξανά στο ΠΑΣΟΚ...Η συμπεριφορά του είναι γλοιώδης....

NickStyl

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 51
Registration date : 19/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  theodore 26/1/2008, 17:11

Διαγραφές,διαγραφές,διαγραφές,
Σταθείτε μισό λεπτό να δώ τι μου θυμίζει....
ΚΚΕ,ΚΚΕ,ΚΚΕ....
Ωστε αυτή ήταν η περιβόητη αριστερή στροφή.
Και ο Βενιζέλος και οι συν αυτώ δεκανίκια της δεξιάς.
Το ίδιο ήταν κι ο ήρωας Πλουμπίδης για τον Ζαχαριάδη.
Η Ιστορία επαναλαμβάνεται αλλά αυτήν την φορά ως φάρσα.

theodore

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Registration date : 21/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Δεκανίκια

Δημοσίευση  pmitsiou 26/1/2008, 19:04

ΝικΣτυλ.

Αλήθεια, ΗΤΑΝ τα δίκτυα? Δεν ΕΙΝΑΙ? Διαλύθηκαν? Παίρνεις όρκο γι' αυτό? Αλήθεια, δεν ενορχηστρώθηκαν από κανέναν? Ο πρόεδρος και το περιβάλλον του δεν είχαν ιδέα? Ας τα αφήσουμε αυτά τώρα. Όλοι μα ΟΛΟΙ γνωρίζουμε.

Οι θέσεις μου στο ζήτημα εκλογής του προέδρου ήταν και είναι γνωστές όπως γνωστή είναι και η στάση μου σ' αυτό το πανηγύρι που προηγήθηκε της εκλογής. Για να εξηγούμαι για όσους δεν ξέρουν: Δεν στήριξα Παπανδρεόυ, δεν στήριξα Βενιζέλο. Δεν στήριξα κανέναν. Ψήφισα Σκανδαλίδη για λόγους που δεν είναι του παρόντος. Από τότε έλεγα πόσο επικίνδυνο παιχνίδι παίζουν όλοι αυτοί που ανοίγουν, ανέχονται και συντηρούν παραμάγαζα. Το έκαναν ΚΑΙ οι του ΓΑΠ. Στηρίχθηκαν σε παραμάγαζα. Τώρα γιατί μυξοκλαίνε?

Φίλτατε, οι ιδέες για να ευδοκιμήσουν θέλουν αντιπαράθεση και διάλογο. Όχι αφορισμούς και διαγραφές. Όχι επίσης προγραφές. Ιερά ευαγγέλια και φορείς της μιας και μόνης αλήθειας στην αριστερά δεν υπάρχουν.

Στο χωριό μου λένε κάτι που ταιριάζει γάντι σε όλους όσους θεωρούν αυτούς σωστούς και όλους τους άλλους λάθος: "Ο καθένας την πορδή του την έχει για μοσχοκύδωνο". Ξέρεις πόσο εύκολα αντιστρέφονται οι απολίτικες κραυγούλες περί νεροκουβαλητών στο μύλο της δεξιας?

pmitsiou

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ηλικία : 62
Location : Λάρισα
Registration date : 22/01/2008

http://perivallon.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  Gretsi 26/1/2008, 19:26

'Οτι θα έβλεπα Βενιζέλο σε ρόλο ... Πλουμπίδη, δεν το φανταζόμουνα!!!

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ, ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΣ και το κυριώτερο ΑΠΟΓΡΑΦΕΣ

Δημοσίευση  degreece 26/1/2008, 20:23

Ο ΕΒενιζέλος δεν αποτελεί εναλλακτική λύση στα προβλήματα της κεντροαριστεράς. Αυτό αποδείχθηκε περίτρανα τους προηγούμενους μήνες και ίσως ο μόνος που δεν το αντελήφθη είναι ο ίδιος. Οι άλλοι γύρω του μάλλον το κατάλαβαν (για τους καθηγητές Πανεπιστημίου δεν παίρνω κι όρκο τι καταλαβαίνουν...). Ο ΓΑΠ έχει πολλές φορές κερδίσει το πλεονέκτημα μέχρι τώρα και άλλες τόσες το έχει χάσει. Ο Αλαβάνος θα είχε μεγάλη επιτυχία στο χώρο, ο Τσίπρας πολύ λιγότερη πιστεύω. Μεγάλος αριθμός κεντροαριστερών καταγράφεται σε αυτό που λέμε "μέση ηλικία" (μέσος όρος ηλικίας βουλευτών ΣΥΝ 55+, μ.ο. βουλευτών ΛΑΟΣ 35-). Το πρόβλημα της κεντροαριστεράς στην Ελλάδα, εκτός των άλλων, είναι και θέμα ηγεσίας, όσοι επιθυμείτε μπορείτε να κλείσετε τα μάτια σας...
Το θέμα των διαγραφών είναι στενά οργανωτικό, παραπολιτικό, δημοσιογραφικό, κοινωνικό, ιατρικό οτιδήποτε... δεν είναι πολιτικό! Δεν αφορά απόψεις, θέσεις, τακτικές όπως οτιδήποτε άλλο στο ΠΑΣΟΚ τελευταία.
Και τέλος πιστεύω ότι η διαγραφή ΕΒενιζέλου, μάλλον καλό θα του κάνει, αφού θα τον επαναφέρει στο προσκήνιο μετά τη συντριπτική ήττα που υπέστη.

degreece

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Registration date : 25/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  theodore 26/1/2008, 22:14

Το ΠΑΣΟΚ μπορεί να ξαναγίνει αριστερά.
Αλλά όχι η αριστερά που εσείς πιστεύετε.
Οχι η αριστερά των ΜΚΟ,της “συμμετοχικής δημοκρατίας”,της “αυτο-οργάνωσης” και των αυγών Τουρκίας.
Σήμερα μόλις έλαβα e-mail από το ΠΑΣΟΚ να συμμετάσχω λέει στην ενδυνάμωση της πρωτοβουλίας Θαπατέρο για την “συμμαχία των πολιτισμών”.
Αν αυτό δεν είναι μιά εικονική πραγματικότητα,τότε τι είναι;
Μέσα σε αυτόν τον κυκεώνα σκανδάλων,σήψης,διαφθοράς,το ΠΑΣΟΚ ασχολείται με τις πρωτοβουλίες Θαπατέρο.
Η αριστερά που θέλουμε εμείς είναι η αριστερά των αγώνων,του πεζοδρομίου,των παρεμβάσεων.
Η αριστερά που θα βάλει ψηλά στην ατζέντα της τα θέματα της ανεργίας,της φτώχιας,της ακρίβειας.
Θα θέσει επί τάπητος ζητήματα όπως η παιδεία,η υγεία,το περιβάλλον.
Οχι γενικόλογα,αλλά με άμεσα υλοποιήσιμα μέτρα.
Αυτός είναι ο ρόλος που καλέιται να παίξει σε πρώτη φάση ο ΟΜΙΛΟΣ ΙΔΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ.
Να κατατεθούν υλοποιήσιμες προτάσεις από ειδικούς.
Αν αυτό εσάς σας χαλάει την μανέστρα,τι να κάνουμε.
Στο κάτω,κάτω ο λαός θα ακούσει και θα κρίνει.
Από την κατάθεση ιδεών,ποτέ δεν βγήκε χαμένος κάποιος.
Αν το σημερινό ΠΑΣΟΚ έχει ποινικοποιήσει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών,δεν φταίνε οι ιδέες γι’αυτό.

theodore

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Registration date : 21/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Άμεσα, διαγραφή! Empty Απ: Άμεσα, διαγραφή!

Δημοσίευση  papachatzis 26/1/2008, 22:47

Theodore, περιμένουμε και την δική σου κατάθεση ιδεών σε αυτό το φόρουμ. Οι κατηγορίες θεμάτων είναι πολλές και ενδιαφέρουσες.
papachatzis
papachatzis
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Location : Πετρούπολη, Αθήνα
Registration date : 09/01/2008

http://proxeirotetradio.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης