ΓΙΝΕ ΕΣΥ Η ΑΛΛΑΓΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΘΕΛΟΥΜΕ

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΟΥΜΕ Empty ΘΕΛΟΥΜΕ

Δημοσίευση  allazoume 16/1/2008, 17:55

Η ΑΛΛΑΓΗ που θέλουμε είναι ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ και ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ένα ΚΟΜΜΑ αποτελεσματικό, ανοιχτό στην κοινωνία και τους πολίτες. Ενα Κόμμα Αξιών και όχι Αξιωματούχων. Ένα κόμμα ιδεών και όχι ιδεοληψιών. Ένα κόμμα Συμμετοχής και όχι Αποκλεισμών.

ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ εσωστρεφείς αντιπαραθέσεις για την κατάληψη θέσεων. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ "μαγαζάκια" , "στρατούς" , "μηχανισμούς" και "κλειστές πόρτες".

ΘΕΛΟΥΜΕ αμφίδρομη επικοινωνία , οριζόντια και κάθετη, ασύμμετρη και ανεμπόδιστη δικτύωση προς κάθε κατεύθυνση.

ΘΕΛΟΥΜΕ να αφιερώσουμε τη σκέψη και τη φαντασία μας, στο πως θα ενδυναμώσουμε την άμεση δημοκρατία, και όχι στο να αναζητούμε νέους αντιπροσωπευτικούς θεσμούς και σώματα, τα οποία νομοτελειακά θα χρεωκοπήσουν.

ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΙΑΒΟΥΛΕΥΣΗ για όλα, κοινωνική λογοδοσία, αξιολόγηση της δράσης όλων απο όλους.

ΘΕΛΟΥΜΕ ένα κόμμα σύγχρονο, προοδευτικό, δημοκρατικό που να ξεκινάει απο τον ΠΟΛΙΤΗ και να καταλήγει στον ΠΟΛΙΤΗ.

ΘΕΛΟΥΜΕ ένα κόμμα που τέτοια απλά <<ΘΕΛΩ>>, τα <<ΘΕΛΩ>> τα δικά μας, τα δικά σας, του Εγώ, του
Εσύ, τα ώριμα "ΘΕΛΟΥΜΕ" της επικείμενης ΑΛΛΑΓΗΣ, να δημιουργούν τη βάση, να δίνουν περιεχόμενο στη ΣΥΜΜΑΧΙΑ του ΕΜΕΙΣ. Στην ΣΥΜΜΑΧΙΑ της ΑΛΛΑΓΗΣ που ΘΕΛΟΥΜΕ να εκφράζει τα ΝΑΙ πειστικά και δυνατά, τα ΟΧΙ αποφασιστικά και αποτελεσματικά.

allazoume

Αριθμός μηνυμάτων : 46
Registration date : 16/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΟΥΜΕ Empty Απ: ΘΕΛΟΥΜΕ

Δημοσίευση  DimKaramitsas 18/1/2008, 08:58

Συμφωνώ με τα θέλω, θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και άλλα.
Το ζητούμενο είναι το "πως";
Εκει υπάρχει σοβαρός προβληματισμός.

DimKaramitsas

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Registration date : 17/01/2008

http://dialogoskoinonia.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΟΥΜΕ Empty Απ: ΘΕΛΟΥΜΕ

Δημοσίευση  Tzonakos 19/1/2008, 02:37

Εχω την αίσθηση οτι το "Ανοιχτό Κόμμα" είναι πολυ προχωρημένο για να το καταλάβει ο μέσος Ελληνας.
Ακόμα και εγω εχω δυσκολία αλλα θέλω πολύ να βοηθήσω να γίνει αυτό.
Ο μόνος τρόπος που τωρα βλέπω ειναι η αμοιβαία εμπιστοσύνη, η αλληλεγγύη και ο αλληλοσεβασμός.

Αν μπορέσει να μπολιαστεί ο μέσος Ελληνας με αυτά, τότε πολλά προβλήματα θα λυθούν.
Με πρώτο την Διαφθορά.

Ειναι ενα θέμα στο οποίο ο Ηγέτης θα θέσει τις γραμμές, τα όρια και τα σύνεργα θα μοιράσει σε εμάς να κάνουμε αυτο το όραμα πραγματικότητα.

Ειναι ενα ΟΡΑΜΑ !
Tzonakos
Tzonakos

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Registration date : 18/01/2008

http://tzonakos.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΘΕΛΟΥΜΕ Empty Απ: ΘΕΛΟΥΜΕ

Δημοσίευση  Επισκέπτ 25/1/2008, 18:35

Άρα μιλάτε για "πολιτική παιδεία" η οποία νομίζω θα συμφωνήσουμε όλοι ότι δεν υπάρχει στην Ελλάδα.
Πως μπορεί να αλλάξει αυτό ριζοσπαστικά;
Πως θα κερδηθεί ο χαμένος χρόνος;
Φτάνει ένας "ηγέτης" να μας εμπνεύσει; Είχαμε "ηγέτες", αναπτύχθηκε όμως η πολιτική παιδεία μας;

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης