ΓΙΝΕ ΕΣΥ Η ΑΛΛΑΓΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΕΡΙ ΝΟΕΣ, ΚΟΕΣ κλπ…

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΝΟΕΣ, ΚΟΕΣ κλπ… Empty ΠΕΡΙ ΝΟΕΣ, ΚΟΕΣ κλπ…

Δημοσίευση  GiannisAngelou 29/1/2008, 22:31

Μετά το Σαββατοκύριακο 18-19 Ιανουαρίου, που συγκλήθηκε η ΚΟΕΣ υπό τον Γεώργιο Παπανδρέου, ξεκίνησε η διαδικασία των ΝΟΕΣ. Μεταξύ των άλλων, συγκλήθηκε και η ΝΟΕΣ στην οποία συμμετέχω. Πήγαινα με εξαιρετικά μεγάλη αισιοδοξία, με ελπίδα και διάθεση να καταθέσω την ψυχή μου σε αυτή την μεγάλη προσπάθεια, που ξεκινά και θα κορυφωθεί στο Συνέδριο. Ας μου επιτραπεί, στην παρούσα φάση, να μην αναφερθώ σε λεπτομέρειες, απλά θα περιγράψω την ουσία, που ενδιαφέρει και απασχολεί κάθε σκεπτόμενο πολίτη αυτής της χώρας.
Φτάνοντας στο χώρο, σε μια μεγάλη αίθουσα, αν και υπήρχαν μόλις 7 ή 8 άτομα, επειδή κάπνιζαν μέσα στην αίθουσα, η ατμόσφαιρα είχε αρχίσει να επιβαρύνεται. Εν πάση περιπτώσει, μας υποδέχτηκε ο Γραμματέας και μας έδωσε ένα έντυπο, στο οποίο θα σημειώναμε, πλην των στοιχείων μας, με ποιες θεματικές ενότητες θα θέλαμε να απασχοληθούμε. Σημείωσα δυο θεματικές ενότητες, μέχρι τη στιγμή που ο Γραμματέας μας ενημέρωσε ότι υπήρχε άλλα μια και την συμπλήρωσα και αυτή, λόγω ενασχόλησής μου και σε πρακτικό και σε θεωρητικό επίπεδο. Σταδιακά η αίθουσα γέμιζε. Καθίσαμε στις θέσεις μας και ξεκίνησε η διαδικασία με ομιλία πρωτοκλασάτου στελέχους και προσωπικού φίλου του Προέδρου. Καλή τοποθέτηση, αν και περισσότερο ενημερωτική-ειδησεογραφική. Ολοκλήρωσε την τοποθέτησή του σε περίπου 30 λεπτά. Αμέσως μετά έλαβε το λόγο ένα άλλο στέλεχος, που με τον τρόπο που τοποθετήθηκε, απαξίωσε την Διαδικτυακή Οργάνωση! Μίλησε με όρους περασμένων δεκαετιών και μετά από 20 λεπτά, κάθισε και αυτός στη θέση του.
Τι περιμέναμε; Το αυτονόητο! Να γίνει καταμερισμός των ατόμων σε ομάδες εργασίας, σύμφωνα με τις επιλογές του καθενός. Αντί αυτού, με την προτροπή του Γραμματέα, «άνοιξε» κατάλογος ομιλητών! Και εκεί, πλέον, όλα πήραν έναν «άλλο» δρόμο!
Μέχρι την ώρα που έφυγα, είχαν ανέβει στο βήμα να μιλήσουν γύρω στα 10 άτομα, από τους οποίους, πλην 2, όλοι περιέγραψαν τον καημό τους! Αναφορά συνεχής στα ίδια και τα ίδια, καμιά συνεισφορά στο «νέο», ξύλινη γλώσσα και τσιτάτα για ένα χλιαρό χειροκρότημα. Αποχώρησα κατά τις 10 παρά τέταρτο! Το γενικό μου συμπέρασμα ήταν πως με τέτοιες συνθέσεις κομματικών αξιωματούχων ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΟΥΜΕ!
Έχει περάσει σχεδόν μια εβδομάδα χαμένη και θα συγκεντρωθούμε κατά ΤΟ, την όγδοη μέρα! Δηλαδή, «φεύγει» η όλη διαδικασία από την ΝΟΕΣ και πηγαίνει στις ΤΟ! Περιμένω να δω τι θα γίνει την Πέμπτη. Αν και στη ΝΟΕΣ δεν έλαβα το λόγο για να μην καθυστερήσω τις διαδικασίες, τώρα είμαι αποφασισμένος να ταράξω τα λιμνάζοντα και βαλτωμένα ύδατα του παρακμιακού συστήματος. Γιατί ήδη οι μέρες περνάνε και διαδικασία διαλόγου με την κοινωνία δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη. Τι άλλο περιμένουμε; Να έρθει η επιφοίτηση; Από πού; Από ποιον;
Θα σταματήσω εδώ. Δε θα μιλήσω, υπομένοντας μέχρι την Πέμπτη. Μετά υπόσχομαι να μην τηρήσω προσχήματα. Γιατί πρέπει ο κόσμος να γνωρίζει ποιοι και γιατί και στα πλαίσια ποιον όρων διαμορφώνουν κλίμα για το Συνέδριο, κατά του Ανοιχτού Κόμματος όπως κατ΄ επανάληψη έχει εξαγγείλει ο πρόεδρος του Κινήματος. Ο χρόνος δεν περισσεύει, η κοινωνία αγωνιά και οι κομματικοί προύχοντες απολαμβάνουν αξιωμάτων! Μου θυμίζουν το παραμύθι με το γυμνό βασιλιά! Που ο ίδιος το συνειδητοποίησε όταν το φώναξε ένα παιδάκι. Μόνο που το βασίλειο της καρέκλας τους ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ. Ανήκει στη βάση του Κινήματος, που πρέπει να έχει λόγο και θέσεις και να γνωρίζει τι συμβαίνει στο εσωτερικό του Κινήματος.
Θα επανέλθω… Και την άλλη φορά χωρίς στρογγυλέματα και ευγένειες…

GiannisAngelou

Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 61
Location : Αθήνα
Registration date : 18/01/2008

http://ggange.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΕΡΙ ΝΟΕΣ, ΚΟΕΣ κλπ… Empty Απ: ΠΕΡΙ ΝΟΕΣ, ΚΟΕΣ κλπ…

Δημοσίευση  ΜΕΝΔΡΙΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 4/2/2008, 17:04

Μπορείς να φανταστείς ότι στην υπόλοιπη Ελλάδα έγινε κάτι διαφορετικό ή πιο σπουδαίο;
Αίσθησή μου είναι ότι το ΠΑΣΟΚ (των παραγόντων) είναι ΝΕΚΡΟ.
Κάποιοι κατάφεραν από το 2004 μέχρι και σήμερα (πόσα τα συνέδρια άραγε; 3) να αποδυναμώσουν κι εμάς (στο πως μας βλέπουν οι άλλοι εννοώ) ώστε να παραμείνουν οι μοναδικοί παράγοντες στις περιοχές τους.
Δεν έχουν όμως δυστυχώς πια τη δύναμη ούτε τους συγγενείς τους να φέρουν στο ΠΑΣΟΚ.
Θα δεις που σε λίγο θα μας κατηγορούν ότι είμαστε εμείς ανίκανοι!
Έχει όμως την πλάκα του κι αυτό.
Άντε να δούμε για πόσο ακόμα;

ΜΕΝΔΡΙΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Registration date : 18/01/2008

http://gmendrinos.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης