ΓΙΝΕ ΕΣΥ Η ΑΛΛΑΓΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γυναίκες στο στρατό.

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Orestis 11/3/2008, 15:55

Μπορεί κατά το σύνηθες να αποκαλούμε τις γυναίκες "το ασθενές φύλο", αλλά και οι άντρες υπόκεινται σε διακρίσεις πολλές φορές.

Ένα παράδειγμα είναι η υποχρεωτική στράτευση. Θεωρώ τελείως αντισυνταγματικό και κατάφορα ρατσιστικό το να είναι η στράτευση υποχρεωτική για τους άντρες και προαιρετική για τις γυναίκες.

Εδώ και δεκαετίες η μάχη δεν γίνεται με το σπαθί και την ασπίδα(!!!) επομένως δε θεωρώ ότι οι γυναίκες θα υστερούσαν σε τίποτε από τους άνδρες στη μάχη. Και για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους πλέον τους πολέμους τους κερδίζουν οι τεχνολογικά ανώτεροι.

Θεωρώ λοιπόν ότι θα βοηθούσε περισσότερο είτε να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση, και τον ένα χρόνο από τη ζωή του ο άνδρας να το περνά φυσιολογικά, δουλεύοντας, πληρώνοντας τους φόρους του και άρα προσφέροντας οικονομικά στον εξυγχρονισμό και στην τεχνολογική βελτίωση του στρατού, είτε να γίνει υποχρεωτική η στράτευση και για τις γυναίκες ώστε να μειωθεί στους 6 μήνες (καθώς οι στρατεύσιμοι θα διπλασσιαστούν). Νομίζω μάλιστα ότι στο Ισραήλ η στράτευση είναι υποχρεωτική και για τις γυναίκες.

Οτιδήποτε άλλο είναι αντισυνταγματικό, για να μην πω βλακώδες.

Orestis

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Registration date : 04/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Tzonakos 11/3/2008, 23:29

Συμφωνώ. Εδω και μια δεκαετίες έπρεπε να έχιε γίνει αυτο που λές.
Ειναι διάκριση των πολιτών και πρέπει να αλλάξει.

υγ. Πήγα 2 χρόνια στρατό. Σήμερα, έχω συνάδελφο γυναίκα που έχει 2 χρόνια παραπάνω ένσημα απο μένα.
Εγω δε, υποχρεώνομαι να πληρώσω πολλά χρήματα αν θέλω να προσμετρηθεί ο Στρατός σαν ένσημα για σύνταξη.
Εκείνη δεν θα πληρώσει τίποτα, συν οτι επειδη είναι γυναίκα ( και χωρίς παιδιά ) θα βγεί νωρίτερα στην σύνταξη.
Αυτο ειναι ισονομία ; Τι είναι ;
Tzonakos
Tzonakos

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Registration date : 18/01/2008

http://tzonakos.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Gretsi 11/3/2008, 23:47

Ίσως και να ήρθε η ώρα για μιά ποσόστωση και στο στρατό με τη συμμετοχή γυναικών.
Μην το τραβάμε όμως και πάρα πολύ. Υποχρεωτική στράτευση των γυναικών δε βλέπω γενικά και πολύ περισσότερο στον ορίζοντα.

Μπορεί όμως κάλιστα να ξεκινήσει μικρής διάρκειας εθελοντική στράτευση γυναικών (με τους ίδιους οικονομικούς όρους όπως και οι άνδρες) με αντίβαρο μοριοδότηση για πρόσληψη στο δημόσιο, συνταξιοδότηση κλπ.

Σε πρώτη φάση θα μπορούσε αντί στράτευσης να δίνεται επιλογή εναλλακτικής θητείας, άλλου είδους συμβατής κοινωνικής εργασίας, κύρια νοσηλευτικής (πάρα πολύ απαραίτητης και στο στρατό) πυρόσβεσης κλπ που θα έδινε και κάποια ειδίκευση στις στρατευμένες, για να βρούν πιό εύκολα δουλειά αργότερα.

Προοπτικά αυτό θα έθετε τις βάσεις -αν γενικευόταν- να περάσουμε στην προαιρετική θητεία για άνδρες και γυναίκες βάσει κινήτρων.

Γενικά αν δούμε τα πράγματα με σύγχρονη ματιά, χωρίς εξισωτισμούς και ακρότητες, σεβόμενοι τις ιδιαιτερότητες των δύο φύλων, μπορεί να φτάσουμε κάπου μακρύτερα από μια συζήτηση του είδους "ποιος πάει στρατό, ποιός γεννάει τους στρατιώτες κλπ"

Με ανάλογο τρόπο θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να δούμε και τη στράτευση των ομοφυλόφυλων.

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Orestis 12/3/2008, 00:46

Gretsi έγραψε:
Με ανάλογο τρόπο θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να δούμε και τη στράτευση των ομοφυλόφυλων.

Δηλαδή;

Orestis

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Registration date : 04/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Gretsi 12/3/2008, 11:25

Όπως ξέρετε οι ομοφυλόφιλοι, εφόσον το δηλώσουν, απαλλάσσονται από τη στράτευση νόμιμα.
Στο παρελθόν το να προσκομίσει κάποιος ένα πιστοποιητικό εκπλήρωσης στρατολογικών υποχρεώσεων με απαλλαγή λόγω ομοφυλοφιλίας ήταν τόσο ατιμωτικό, ώστε να είναι αποτρεπτικό να δηλώσει κάποιος "μαϊμού" ομοφυλοφιλία για να απαλλαγεί από τη στράτευση. Παρ' όλα αυτά σε μιά πρόχειρη στατιστική που έγινε στη στρατολογία πριν χρόνια, βρέθηκαν περισσότεροι ομοφυλόφιλοι από όλες τις άλλες κατηγορίες απαλλαγής στράτευσης μαζί.
Σήμερα, χάρη στην προστασία των προσωπικών δεδομένων του, ένας βουλευτής μπορεί να κρατήσει κρυφό ότι απαλλάχθηκε από το στρατό λόγω πραγματικής ή ψεύτικης ομοφυλοφιλίας και να στείλει φυλακή όποιον τον αποκαλύψει...
Η δικαιολογητική βάση της απαλλαγής από το στρατό για ομοφυλοφιλία ήταν ότι παλιότερα οι ομοφυλόφιλοι αποτελούσαν μια μικρή μειοψηφία και ελάχιστοι από αυτούς ήταν εμφανώς θυληπρεπείς, ώστε να μην τους προβληματίζει η απαλλαγή λόγω ομοφυλοφιλίας, ενώ αυτοί θα αποτελούσαν πηγή προβλημάτων εντός κι εκτός στρατού.
Σήμερα τίποτα από αυτά δεν ισχύει, άρα το ζήτημα πρέπει να επανεξεταστεί.
Να έχει το ίδιο δικαίωμα όπως και μια στρατευμένη γυναίκα να επιλέξει ήπια, άοπλη θητεία ο ομοφυλόφιλος, αν θεωρήσει ότι αυτό του ταιριάζει ή μόνον έτσι θα προστατευθεί όταν γίνει γνωστή η ομοφυλοφιλία του.

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Orestis 12/3/2008, 14:26

1) Πότε πήγες στρατό φίλε Γρέτση. Σήμερα και με γόβες να παρουσιαστείς δεν απαλάσσεσαι λόγω ομοφυλοφιλίας. Smile


2) Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπηρετούν άοπλη/ήπια θητεία οι ομοφυλόφιλοι. Σε τι υστερούν;

Orestis

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Registration date : 04/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Gretsi 12/3/2008, 16:16

Στο στρατό πήγα πριν από 28 χρόνια, αλλά δεν άκουσα ποτέ μέχρι σήμερα κάτι αντίθετο.
Δεν έτυχε ίσως.
Είσαι σίγουρος;

Φυσικά βλέπω την ήπια θητεία για τους ομοφυλόφιλους μόνο στην περίπτωση που σήμερα εξακολουθούν να μην πάνε φαντάροι.

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Orestis 12/3/2008, 16:38

Μάρτυράς μου η θητεία του πρώτου μου ξάδερφου που έμοιαζε θα έλεγα πιο πολύ με ταινία τύπου "η Αλίκη στο ναυτικό". Very Happy

Orestis

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Registration date : 04/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Gretsi 12/3/2008, 17:10

Δεν ξέρω Ορέστη πως ήταν η θητεία του ξαδέλφου σου, αλλά βλέπω ότι είσαι εξίσου έκπληκτος όσο κι εγώ, αλλά για λόγους αντίθετους.
Εγώ γιατί για πάρα πολλά χρόνια ο ομοφυλοφιλία ήταν νόμιμος απαλλαγής από τη θητεία και μάλιστα χωρίς να είναι καρπός κάποιου κινήματος ομοφυλοφίλων, αλλά αποτέλεσμα της εφαρμογής μιας στρατοκρατικής αντίληψης, ότι στρατός και θητεία είναι "ανδρική υπόθεση" στην πιό ακραία της εκδοχή και ακόμη και τώρα δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι ομοφυλόφιλοι πάνε κανονικά στο στρατό, πράγματο το οποίο εσύ θεωρείς και ενδεχόμενα να είναι -και καλώς θα είναι- αυτονόητο, ενώ το αντίθετο -όπως και η μη στράτευση των γυναικών- δεν θεωρώ ότι είναι αυτονόητο. Σήμερα μάλιστα μου φαίνεται και ανόητο.

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Orestis 12/3/2008, 17:28

Όχι, σε πληροφορώ ότι πλέον και να δηλώσεις ομοφυλόφιλος υπηρετείς. Στο φόρουμ www.omhroi.org που είναι ένα φόρουμ στο οποίο μπορείς να βρεις 1002 τρόπους να απαλλαγείς από το στρατό και που έχει μαζευτεί πολλή σοφία και πολλή εμπειρία από πολύ κόσμο λέει ότι το πολύ πολύ να καταφέρεις κάτι μετά από αλεπάλληλες αναβολές και μόνο αν επικαλεστείς και 5-6 άλλες ψυχικές διαταραχές που "ισχυρίζεσαι" ότι οφείλονται στην ομοφυλοφιλία σου.

Τρέχα γύρευε δηλαδή. Πλέον κανείς δε γλυτώνει, γιατί το μαντρί έχει αδειάσει Razz

Orestis

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Registration date : 04/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  GiannisAngelou 12/3/2008, 20:57

Αγαπητοί φίλοι, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα που ανοίξατε. Διαπιστώνω ότι για μια ακόμη φορά στα πλαίσια της ισότητας των δυο φύλων, τίθεται το ζήτημα της στράτευσης των γυναικών. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοια από τη στιγμή που η γυναίκα "μπαίνει" στην αγορά εργασίας και έχει τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με τον άντρα. Στο ζήτημα της στράτευσης, όμως, παρατηρείται μια διστακτικότητα στη λήψη απόφασης, σχετικά με το αν θέλουμε ή δε θέλουμε την υποχρεωτική στρτάτευση των γυναικών.
Προσωπικά, ξεπερνώντας το θέμα της υποχρεωτικής στράτευσης, προτείνω την πλήρη κατάργηση της στρατιωτικής θητείας, την επαγγελματοποίηση των Ενοπλων Δυνάμεων με την πρόσληψη Επαγγελματιών Οπλιτών, την πλήρη εφαρμογή του Νόμου της Παλλαικής Άμυνας, που έχει ψηφιστεί από το 1998 και ΔΕΝ ΕΧΕΙ εφαρμοστεί ακόμη και τη διατήρηση ποσοσστού 10-15% για εθελοντές, άντρες και γυναίκες, που θα θελήσουν να καταταγούν.
Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζεται πλήρως, αφενός η συνέχεια σε έναν ευαίσθητο χώρο, όπου πλέον το χειρισμό των πανάκριβων οπλικών συστημάτων θα τον έχουν επαγγελματίες, αφετέρου αποδεσμεύεται από οποιαδήποτε υποχρέωση στράτευσης οποιοσδήποτε νέος.
Παράλληλα, διατηρείται και ποσοστό 10-15%, στο οποίο θα υπηρετούν άντρες και γυναίκες, εφόσον το επιθυμούν.
Αυτό ως αρχή. Το ζήτημα είναι διαιτέρως σοβαρό και θέλει μελέτη.

GiannisAngelou

Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 61
Location : Αθήνα
Registration date : 18/01/2008

http://ggange.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Gretsi 12/3/2008, 22:29

Ο χειρισμός των σύγχρονων οπλικών συστημάτων θα επιβάλει όλο και περισσότερο τον επαγγελματία χειριστή, αλλά πάντα θα χρειάζεται δίπλα του το χειριστή απλών ατομικών όπλων.
Το ερώτημα είναι ένα κατά τη γνώμη μου:

Ποιός δεν θέλει τον ένοπλο λαό;

Ποιός εξυπηρετείται με αμιγή μισθοφορικό στρατό;

Προσωπικά θεωρώ ότι ήταν λάθος η αντίληψη να "λουφάρει" ο λαός το στρατό, αντί να συνεχίσουμε να απαιτούμε έναν διαφορετικό στρατό.
Ήταν μια αναρχοαριστερίστικη αντίληψη, που στην πιό στενή έννοιά της επιζητούσε να βγάλει τα μέλη του χώρου εκτός στράτευσης σαν "αντιρρησίες συνείδησης". Στην προοπτική της καταλήγει σ' έναν πιό πειθαρχικό κι ελεγχόμενο στρατό μακρυά από αδιάκριτα μάτια και κινήματα.
Αντιλαμβάνεστε ότι οι περισσότεροι ακροδεξιοί δεν θα είχαν αντίρρηση να υπηρετήσουν έναν τέτοιο στρατό;
Υποψιάζεστε τι νοοτροπία θα επικρατούσε σ' έναν τέτοιο στρατό;
'Ηδη έχουμε μιά ένδειξη με τις ειδικές δυνάμεις, το σκέφτεστε αυτό να γενικευτεί σ' όλο το στρατό;

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  GiannisAngelou 13/3/2008, 10:45

Το συγκεκριμένο ζήτημα πρέπει να μας απασχολήσει στο Συνέδριό μας. Δεν πρέπει να αφήσουμε ζήτημα χωρίς να το συζητήσουμε, να το εξαντλήσουμε. Το ζήτημα της στράτευσης είναι ένα μεγάλο θέμα. Προτάσεις υπάρχουν πολλές, πρέπει να βρούμε τη σύνθεση.
Προτείνω, λοιπόν, με τους συντρόφους που θα βρεθούμε στο Συνέδριο να υπάρξει τραπέζι με θέμα τις Ένοπλες Δυνάμεις γενικότερα. Νομίζω ότι το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον και αξίζει να το συζητήσουμε και να καταλήξουμε σε μια πρόταση. Και προσωπικά, μου προκάλεσε απορία που στο κείμενο Ανδρουλάκη ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΕΞΗ για τα ζητήματα Άμυνας και Εξωτερικής Πολιτικής.

GiannisAngelou

Αριθμός μηνυμάτων : 51
Ηλικία : 61
Location : Αθήνα
Registration date : 18/01/2008

http://ggange.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Orestis 13/3/2008, 12:33

Το να χάνω ένα χρόνο από τη ζωή μου στο στρατό Γρκέτσι δεν κάνει πιο δημοκρατικό το στράτευμα, γιατί ούτως ή άλλως στο στράτευμα δεν υπάρχει δημοκρατία. Δεν υπάρχει έλεγχος, ένσταση, διαμαρτυρία, συνδικαλισμός.

Είναι ό,τι διατάξει ο ανώτερος. Τα όπλα άμα γουστάρω τα μαθαίνω και σε έναν όμιλο. Δε χρειάζεται να σφουγγαρίζω ένα χρόνο και τα στρατόπεδα.

Στην τελική το μεγαλύτερο μου όπλο είναι ο λόγος μου.

Orestis

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Registration date : 04/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Gretsi 13/3/2008, 15:50

Ορέστη δεν είναι έτσι!
Έχασα 28 μήνες από τη ζωή μου, είχα πολλά απρόοπτα και συγκρούσεις.
Την πρώτη βδομάδα είχαμε απόπειρα αυτοκτονίας και σε δύο μέρες την είχαμε στείλει σε όλες τις εφημερίδες!
Δεν είναι το θέμα που θα μάθεις τα όπλα, κανείς δεν αναφέρθηκε σαυτό.
Το θέμα είναι όσο θα υπάρχει στρατός αν αυτός θα είναι μισθοφορικός.

Είναι πολύ βολικό να αφήσουμε το στρατό για κάποιους που θα έχουν ανάγκη το μισθό και θα πάνε, αλλά ξέρεις πολλούς που θα πάνε σε όμιλο να μάθουν τα όπλα;

Παλιότερα όταν ήσουν κόντρα στο σύστημα και σε καλούσαν στο στρατό πήγαινες σε ξερονήσια και κανείς δεν σκεφτόταν να λουφάρει για να γλυτώσει τη ζωή του, όχι για να γλυτώσει ένα χρόνο από τη ζωή του.

Υπήρχε κίνημα και το υπηρετούσαν, ενώ σήμερα υπάρχει καριέρα που πάει ένα χρόνο πίσω...

Το ζήτημα αν το προεκτείνουμε πάει πολύ μακρυά και δεν είναι στις προθέσεις μου, εξάλλου δεν είναι και το κυρίαρχο σήμερα.

Gretsi

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Registration date : 23/01/2008

http://jgretsi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γυναίκες στο στρατό. Empty Απ: Γυναίκες στο στρατό.

Δημοσίευση  Orestis 16/4/2008, 14:43

Οι Ολλανδοί φαίνεται να συζητάνε την επαναφορά της υποχρεωτικής στράτευσης, αλλά μόνο αν περιλαμβάνει και τις γυναίκες:

http://www.dutchnews.nl/news/archives/2008/04/army_chief_would_back_national.php

Orestis

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Registration date : 04/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης