ΓΙΝΕ ΕΣΥ Η ΑΛΛΑΓΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 28/1/2008, 14:27

Μια βασική μου αντίθεση στις θέσεις και το καταστατικό του ΠΑΣΟΚ είναι αυτή η άθλια ποσόστωση.

Να τεκμηριώσω ...
Δεν μπορείς εν έτει 2008 να λές πιστευω στην ισότητα των δύο φύλλων...
Αν πιστευεις... αν το έχεις κατακτήσει ως Βιωματική Αντίληψη δεν το συζητάς καν.

Δεν δημιουργείς λοιπόν την ποσόστωση για τις γυναίκες γιατί αυτόματα δηλώνεις πως τις διαχωρίζεις.
Δεν αβαντάρεις ποσόστωση Νέων αν είσαι κόμμα Νέων.
Δεν μπορεί να ασχολούμαστε με τα αυτονόητα αν θέλουμε να παράγουμε πολιτική σκέψη που πάει τα πράγματα "παραπέρα".

Αυτά για μένα είναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ.
Σε ένα Νέο Κίνημα Ανθρώπων που μιλάς για συμμετοχή, η κατοχύρωση δικαιωμάτων που απο μόνες τους καθιστούν την πρόταση ώς πρόταση διαχωρισμου είναι απο γραφική ώς ύποπτη.

Τι λέμε δηλαδη πως η Γυναίκα, ο μετανάστης, ο Μ.Ε.Α., ο Νέος είναι..... άλλο ??
Εγώ ξέρω πως είναι ότι και εγω... έτσι μου έμαθε η μάνα μου...
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ηλικία : 52
Location : ΡΟΔΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://saita.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  tractatus 28/1/2008, 15:32

Θόδωρε, όλοι οι άνθρωποι δεν αντιμετωπίζονται το ίδιο μέσα στην κοινωνία και γ' αυτό μαθαίνεις μόνο όταν μπείς στη θέση τους κι όταν τους ακούσεις. Αν τα πράγματα ήταν τόσο απλά δεν θα χρειαζόταν καμία μειοψηφία να δίνει μάχες. Θα εισακούγονταν με το πρώτο. Για ενημέρωσή σου, πάντως οι γυναίκες στην Ελβετία άρχισαν αν ψηφίζουν το 1974...Είναι το ίδιο; Μη βλέπεις τι λέμε στα χαρτιά. Ο ρατσισμός είναι στην ουσία....

tractatus

Αριθμός μηνυμάτων : 61
Registration date : 17/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 28/1/2008, 15:38

Δεν λέω αυτό...
Αλλού εντοπίζω και σε άλλη φάση προβληματίζομαι..

Αυτά που γράφεις τα δέχομαι και δεν έχω άλλη άποψη...
Δεν λέω αυτό όμως.
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ηλικία : 52
Location : ΡΟΔΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://saita.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  Επισκέπτ 28/1/2008, 15:43

Φίλε Θόδωρε, το αν έχεις δίκιο ή αν έχεις άδικο, εξαρτάται κάτω από ποια οπτική γωνία βλέπεις το θέμα της ποσόστωσης για νέους και για γυναίκες.

Σίγουρα όλοι αναγνωρίζουμε ότι η ισότητα είναι κομμάτι της ζωής μας και του πολιτισμού μας. Το ερώτημα είναι αν αυτό βρίσκει έμπρακτη εφαρμογή στη καθημερινότητα μας.

Έχουμε παγιώσει μια αντίληψη ότι οι νέοι αδιαφορούν για την πολιτική. Και ακόμα περισσότερο ότι αδρανούν. Φταίμε εμείς, φταίει το σύστημα, φταίνε οι νέοι, όλα μπορεί να συμβαίνουν. Το ζήτημα είναι ότι οι νέοι είναι έξω από τη πολιτική και όμως τους αφορά γιατί διαμορφώνει το μέλλον τους. Και το καλύτερο θα ήταν να μην διαμορφώνεται με την απουσία τους, όπως καλύτερο είναι να μην αναζωογονηθεί και το ΠΑΣΟΚ χωρίς τη παρουσία νέων. Δεν είναι καλό παράδειγμα ότι έγινε πέρυσι με το Συνέδριο Επανίδρυσης της Νεολαίας ΠΑΣΟΚ, όπου 90.000 + νέοι ψήφισαν και το αποτέλεσμα είναι αυτό που είναι…

Το ίδιο και για τις γυναίκες, οι οποίες ιδιαίτερα στο χώρο του ΠΑΣΟΚ έχουν ιδιαίτερα ενεργή δράση, στα υψηλότερα όμως κλιμάκια. Εκ των πραγμάτων χρειάζονται και στις 2 περιπτώσεις θεσμικές ρυθμίσεις, οι οποίες δεν δρουν ως ρατσισμός από την ανάποδη, αλλά στόχο έχουν να διασφαλίσουν τη συμμετοχή στα όργανα και στις απορρέουσες από αυτά δράσεις. Η ποσόστωση, δεν είναι μια ρύθμιση που αλλοιώνει την ισότητα των φύλων και δημιουργεί διαχωριστικές γραμμές, αλλά μια έμπρακτη κίνηση, η οποία δεν ξεκινάει με αρνητική θέση, αλλά με καλή πρόθεση και δημιουργεί συμμετοχικότητα εκεί που ελλείπουν τα κίνητρα ή υστερούν οι αντιλήψεις.

Η ποσόστωση δρα και καταλυτικά απέναντι σε ένα διαχρονικά πεπαλαιωμένο σκεπτικό για την καταλληλότητα προσώπων και ατόμων στη πολιτική δράση και θεσμοθετεί μια διαφορετική και πιο δημοκρατική αντίληψη για τη συμμετοχή, όσων υπόκεινται σε ένα υποβόσκοντα ιδιότυπο ρατσισμό για το ποιοι κάνουν και ποιοι δεν κάνουν…

Έχεις δίκιο, αλλά εικονικά όμως, ότι εφόσον αποτελεί αρχή μας η ισότητα, δεν απαιτούνται θεσμικά μέτρα. Όμως είναι πολύ δύσκολο να προσμετρήσουμε κατά πόσο οι αρχές μας βρίσκουν εφαρμογή και στη καθημερινότητα μας και στις επιλογές ψήφου μας για τα όργανα του Κινήματος, ιδιαίτερα σε ότι αφορά τη λειτουργία και τα δρώμενα του πολιτικού φορέα. Μην κάνουμε δίκη προθέσεων εκεί που δεν υπάρχουν προθέσεις, αλλά επιδίωξη κατοχύρωσης της πραγματικής ισότητας.

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 3/2/2008, 18:13

Πως τα καταφέρνουμε και συμφωνούμε μεσα απο διαφωνία είναι ένα θέμα..

Απλά θέλω να πω πως κάποια αυτονόητα καιρός είναι να τα πάμε παρακάτω,...

Μεταπροοδευτικά αν είναι δόκιμος ο όρος..
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ηλικία : 52
Location : ΡΟΔΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://saita.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  Orestis 4/2/2008, 21:50

Δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο που χρησιμοποιείται η ποσόστωση στο κόμμα αυτή τη στιγμή, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι η ποσόστωση δεν αφορά μόνο τις γυναίκες. Η ποσόστωση αφορά και τα δύο φύλα.

Επομένως είναι ένα εργαλείο ενάντια στο ρατσισμό έναντι στο φύλο. Μπορεί σήμερα να φαντάζει αδύνατο ότι αυτό το μέτρο θα μπορούσε ποτέ να φτάσει να προστατεύει και τους άντρες, αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς. Στις στρατιωτικές σχολές, για παράδειγμα αν δεν υπήρχε συγκεκριμένη ποσόστωση οι κοπέλες θα καταλάμβαναν σχεδόν όλες τις θέσεις (τουλάχιστον στις κορυφαίες σχολές) καθώς επιτυγχάνουν συνήθως καλύτερες βαθμολογίες από τους άνδρες.

Πάντως με πολύ βαριούς χαρακτηρισμούς βάλεσαι φίλε μου ενάντια στην ποσόστωση. Σιγά δεν είναι και ένα θέμα που να απαιτεί τέτοιο πάθος Very Happy

Orestis

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Registration date : 04/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 5/2/2008, 12:03

Συντροφε δεκτή η τοποθέτηση δεκτό και το σχόλιο,

Βοήθησε όμως να καταλάβω και εγω..

Μιλάμε για κόμμα ... μου φέρνεις παράδειγμα με τις Ε.Δ. και δεν κολλάει.
Απλά και μόνο γιατί το έθεσα για το κόμμα δεν είπα για κοινωνία δεν είπα για Ε.Δ. δεν ειπά για κάτι άλλο.....
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ηλικία : 52
Location : ΡΟΔΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://saita.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  dilazar 5/2/2008, 12:36

Στο θέμα της ποσόστωσης... Είναι αλήθεια ότι όλοι μας βλέπουμε το θέμα τη ποσόστωσης λίγο "μυστήριο" μιας και δεν νιώθουμε κάποιου είδους σεξισμό μέσα στο κόμμα (κάποιοι απο εμάς, γιατί δεν αμφιβάλλω οτι υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν καταλάβει αυτήν την αρχή). Συμφωνούμε μέσα στην διαφωνία μας, γιατί βλέπεις απο λάθος προοπτική το θέμα. Η ερώτηση που πρέπει να κάνεις είναι: Έχουν τα δυο φύλα σήμερα ισότιμη πρόσβαση στην εκλογιμότητα; Έχουν οι γυναίκες την κοινωνική βοήθεια που έχουν οι άντρες για να ασχολούνται με την πολιτική; Έχουν την ίδια ποσότητα χρόνου και την ίδια κοινωνική αντιμετώπιση; Μία γυναίκα που μεγαλώνει παιδιά, μια γυναίκα που είναι έγκυος, μια εργαζόμενη μητέρα έχει τον ίδιο χρόνο να ξοδέψει στο να συμμετέχει στο Συνέδριο του κινήματος; Αν δεν υπήρχε ποσόστωση, το συνέδριο θα αντιπροσώπευε την κοινωνία; Τα ΑΜΕΑ μπορούν να ασχοληθούν με την υποψηφιότητά τους όσο οι υπόλοιποι; Η ποσόστωση είναι μια εκλογική βοήθεια ώστε το συνέδριο να είναι πραγματικά αντιπροσωπευτικό, και κινείται απόλυτα στα πλαίσια του Σοσιαλισμού. Η στήριξη των αδύναμων είναι ο μεγαλύτερος στόχος του Κινήματός μας...

dilazar

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 37
Location : Peiraias - Hrakleio Krhths
Registration date : 05/02/2008

http://dlazarou.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 5/2/2008, 13:42

Ισως ο πιο τεκμηριωμένος προβληματισμός στον προβληματισμό μου και με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό.

Όντως έχουν βάση αυτά που αναφέρεις όμως απλά προβληματίζομαι στο ποιός είναι αυτός που το μετράει αυτό και βάσει ποιάς ακριβώς λιγικής και σκεπτικού ..

Εγώ κάνω 3 δουλειές.. και 2 πάρεργα.. τι λιγότερο ή τι περισσότερο όσον αφορά τον χρόνο έχει μια μάνα πχ ... (προς Θεού δεν αναφέρομαι στην σημαντικότητα του ρόλου της)
Απο την άλλη έχω και εγώ δύο κόρες και δεν απέχω απο το μεγαλωμα τους (θέλω να πιστευω).

Στην ίδια συλλογιστική με αυτό που θέτεις να σου επεκτείνω το ερώτημα και παρακαλώ να συλλογιστείς αν εκεί υπάρχει επι της ουσίας διάκριση...

Αν υποθέσουμε πως είσαι μισθωτός με 1200 το μήνα... πέρα απο "χαμάλης" του κινήματος μπορείς πχ να (στο τραβάω πολύ τώρα) να το εκπροσωπήσεις ως βουλευτής ?? Λέω τώρα..

Πάρε λοιπόν μια-μια τις βαθμίδες και ανέπτυξε έναν προβληματισμό για την κάθε μια.. εγώ προσωπικά κατέληξα πως η ποσόστωση είναι άκαιρη, αναχρονιστική καλύτερα, και την τελική διάσταση της υποκριτική.

Παραδειγματικά αναφέρω πως εδώ με τις μισές ακριβώς ψήφους σε Ν.Ε πέρασαν γυναίκες ενώ άλλες πέρασαν με το σπαθί τους ... Ποιό είναι το τρελο ??? Με την ποσόστωση πέρασαν 2 άνεργες και αυτές που πέρασαν χωρίς "βοήθεια" είχαν και δουλειά και οικογένεια.

Προβληματίζομαι λοιπόν στο κατα πόσο είναι δόκιμη πρακτική σε ένα Κίνημα 1ον να γίνεται διαχωρισμός 2ον Κι αν γίνεται βάσει ποιάς λογικής και τεκμηρίωσης..

Ευχαριστώ για την συμμετοχή και την τοποθέτηση,..
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ηλικία : 52
Location : ΡΟΔΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://saita.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  dilazar 5/2/2008, 16:35

Εκεί έγκειται το συνολικό πολιτικό πρόβλημα τόσο της χώρας, όσο και του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Ξέρω οτι ξεφεύγουμε από τη θεματική ενότητα, αλλά είναι απαραίτητο να τοποθετηθεί το θέμα στον θεωρητικό του άξονα.

Το ΠΑ.ΣΟ.Κ., είναι ένα κίνημα του Δημοκρατικού Σοσιαλισμού. Η βάση του (όχι οι ψηφοφόροι απαραίτητα, αλλά σίγουρα η βάση του) θα έπρεπε να απαρτίζεται από ανθρώπους που έχουν κατανοήσει την έννοια της πάλης των τάξεων. Στόχος του λοιπόν θα πρέπει να είναι να εκφράσει και να αγωνιστεί για τα συμφέροντα του μισθωτού (η συναφέστερη οικονομική τάξη με τον προλετάριο της μεταβιομηχανικής εποχής). Είναι χρέος του να ενισχύει τις χαμηλότερες κοινωνικές τάξεις ώστε να προσεγγίζουν τις υψηλότερες.

Σε αυτήν την λογική υπάρχει η ποσόστωση στις γυναίκες, στις μειονότητες, στα ΑΜΕΑ. Ο ΓΑΠ (και το υπόλοιπο κόμμα) δεν καθιέρωσε τις ποσοστώσεις για να μπούν στα κομματικά όργανα οι γιάπισσες, άνεργες και ματσωμένες, γιατι αυτές κάνουν πραγματικά κατάχρηση της ποσόστωσης. Τις καθιέρωσε γιατι ξέρει πως το ΠΑ.ΣΟ.Κ. δεν θα αλλάξει ποτέ πορεία αν δεν μπεί και η νοικοκυρά στα όργανα. Η μάνα. Το ΑΜΕΑ. Ο μετανάστης. Και αυτός είναι ο μόνος τρόπος να μπει.

Όσον αφορά το αν μπορεί το κόμμα να εκπροσωπείται από τον μισθωτό, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου πως ο μισθωτός ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ στην κομματική έκφραση, πόσο μάλλον στην κρατική εξουσία. Αυτό ακριβώς είναι που εκφυλίζει τον αγώνα του κινήματος. Ο Ανδρέας Παπανδρέου κέρδιζε τις εκλογές γιατί είχε στα ψηφοδέλτια του Κινήματος αυτούς τους απλούς και καθημερινούς ανθρώπους. Αυτό πρέπει να κάνει το ΠΑ.ΣΟ.Κ. σήμερα. Να δώσει ευκαιρίες σε άλλους ανθρώπους, που δεν έχουν την πρόσβαση. Αυτή είναι η ανανέωση, αυτή είναι η ανατροπή. Να απομακρυνθεί από την κομματική νομενκλατούρα και να αναδείξει νέα πρόσωπα... Αυτό περιμένουμε όλοι από αυτό το συνέδριο... Αν δούμε μία από τα ίδια... Καληνύχτα...

dilazar

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 37
Location : Peiraias - Hrakleio Krhths
Registration date : 05/02/2008

http://dlazarou.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ Empty Απ: Περί Νέων-Γυναικών-ΑΜΕΑ-Μεταναστών κτλ κτλ

Δημοσίευση  ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 6/2/2008, 09:53

Αν μου επιτρεπόταν να κρίνω θα έλεγα πως είναι αριστη η τοποθέτηση,
όσο αφορά στο συνέδριο στο χέρι όλων μας είναι να μην εξελιχθεί σε πατάτα που πολλοί είτε απο άγνοια είτε απο βλακεία και έλλειψη ενημέρωσης, είτε απο συμφέρον και φόβο θα προσπαθήσουν να το κάνουν όμοιο με τα παλαιότερα...

Εμείς εκεί πάντως... κι αν όχι μέσα ... απ'έξω
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ηλικία : 52
Location : ΡΟΔΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://saita.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης