ΓΙΝΕ ΕΣΥ Η ΑΛΛΑΓΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

+8
geKollias
divaynne
Minadakis M.
Αγγελική
ellie
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
denaxas
papachatzis
12 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  Επισκέπτ 24/1/2008, 02:54

Και δεν εννοώ, μεταφορικά.

Συμμετέχω στο ΠΑΣΟΚ ενεργά από το 2004, ως εκλεγμένο μέλος οργάνωσης, ως Εθελοντής Διαδικτύου, ως υπεύθυνος οργάνωσης εκδηλώσεων και σήμερα ως μέλος της Γραμματείας της ΚΟΕΣ. Όλα αυτά τα θεωρώ τιμή μου και νοιώθω υπερήφανος που μου δόθηκε η ευκαιρία να προσφέρω με αυτό τον τρόπο στην κοινωνία.
Από το 2004 δεν έχω χάσει σχεδόν καμία κομματική διαδικασία στον νομό μου. Έχω και μια σχετικά καλή και αντικειμενική εικόνα για τους γύρω νομούς. Και φαντάζομαι ότι το ίδιο γίνεται σε όλη την Επικράτεια.

Νομίζω ότι έφτασε η ώρα να πω μερικά πράγματα έξω από τα δόντια, χωρίς φόβο, αλλά με πάθος.

Είμαστε πλέον στο 2008 και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι σε όλες τις εσωκομματικές διαδικασίες ακούω τα ίδια ακριβώς πράγματα με αυτά που άκουγα τέσσερα χρόνια πριν.
Απίστευτη απαισιοδοξία, απίστευτη κριτική, χωρίς πιστευτά επιχειρήματα ή ρεαλιστικές προτάσεις και… γκρίνια. Γκρίνια, πλέον, ενισχυμένη κατά πολύ μετά την εσωκομματική δοκιμασία εκλογής προέδρου.
Έφτασε η ώρα όλοι να αναλογιστούμε αν φταίμε κι εμείς, τα απλά στελέχη των οργανώσεων και αν θα πρέπει να κάνουμε πίσω έτσι ώστε η αναγέννηση του ΠΑΣΟΚ να είναι ουσιαστική.
Να κάνουμε πίσω για να αποδείξουμε ότι πάνω από όλα δεν μας νοιάζει η θεσούλα μας και η καρέκλα μας, δεν μας νοιάζει ούτε καν το ίδιο το «οργανωτίστικο» ΠΑΣΟΚ, αλλά το καλό της χώρας μας. Να δώσουμε χώρο και οξυγόνο σε ανθρώπους που θέλουν να προσφέρουν ανιδιοτελώς και που δεν έχουν εμποτιστεί από την παλαιοκομματική κουλτούρα των τελευταίων 15(!) χρόνων.
Γιατί αυτό; Γιατί ως κόμμα εξουσίας τα τελευταία 15 χρόνια, δεν παράγαμε στις οργανώσεις μας πολιτική, αλλά αναπαράγαμε τα ίδια και διαχειριζόμασταν χωρίς φαντασία την εξουσία, που είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει μεγάλο έλλειμμα πολιτικής παιδείας στις κρίσιμες μάζες του κόσμου.

Πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί το γεγονός ότι κανείς δεν κατάλαβε την πιο σημαντική πολιτικά και ουσιαστικά πρωτοβουλία του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, με την επίσκεψή του στον Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας; Με απλά λόγια, για να το καταλάβουμε όλοι: ο Νο3 της Δημοκρατίας μας, πήγε στον Νο1 και του είπε «υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα στην Δημοκρατία μας»! Αυτό το μείζον πολιτικό θέμα όμως, επισκιάστηκε (τεχνηέντως και από τα ΜΜΕ) από την παλαιοκομματική «κόντρα» του Καραμανλή στην ώρα του Πρωθυπουργού με τον Αλαβάνο.

Ε λοιπόν, το παραπάνω, δεν το κατάλαβε κανένας από τα στελέχη – συντρόφους που έχω μιλήσει μέχρι σήμερα. Θέλουν όλοι έναν αρχηγό που να μην λέει και πράττει ουσιαστικά, αλλά έναν δημαγωγό, «ατακαδόρο» και υβριστή. Με άλλα λόγια θέλουν έναν αρχηγό που θα τους οδηγήσει πάλι στην εξουσία. Εξουσία όμως που την είχαμε, με τα ίδια στελέχη και που δεν την εκμεταλλευτήκαμε για το καλό της χώρας, αλλά το δικό μας. Για να μην κατηγορηθώ ως ισοπεδωτικός, να σημειώσω ότι το ΠΑΣΟΚ μπορεί να οδήγησε την Ελλάδα στον 21ο αιώνα με επιτυχία, αλλά δεν φρόντισε να εκπαιδεύσει τον Ελληνικό Λαό πολιτικά.

Για εμένα λοιπόν, μία είναι η λύση και την καταθέτω ως πρόταση: Στο καταστατικό του ΠΑΣΟΚ, να προστεθεί παράγραφος που να προβλέπει (ΜΟΝΟ για τις επερχόμενες εσωκομματικές εκλογές μετά το συνέδριο) να απαγορευθεί η υποψηφιότητα σε μέλη που έχουν ήδη περάσει από τα όργανα του ΠΑΣΟΚ τα τελευταία 15 χρόνια.
Με αυτόν τον τρόπο τα κέρδη για το Κίνημα θα είναι πολλαπλά:
α. Θα λειτουργήσει ως εσωκομματική ΕΚΟΥΣΙΑ ΚΑΘΑΡΣΗ
β. Θα «ΠΑΡΑΛΥΣΕΙ τους ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ» των τοπικών παραγοντίσκων και των βουλευτών, δημάρχων, νομαρχών κλπ., που τόσα πληρώσαμε εξαιτίας τους.
γ. Αποδεικνύουμε στην πράξη ότι οι παλαιότεροι ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ για το καλό του τόπου μας και όχι το προσωπικό μας
δ. Δίνουμε ΟΞΥΓΟΝΟ στις οργανώσεις μας με νέους (σε ιδέες) και ΑΦΘΑΡΤΟΥΣ ανθρώπους, γεμάτους ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ και ΟΡΕΞΗ για ΠΡΟΣΦΟΡΑ.
ε. Με τα παραπάνω, στέλνουμε και ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ και ο λαός στρέφει πάλι το βλέμμα του στο Κίνημα.
Μόνο τότε θα δούμε πάλι το ΠΑΣΟΚ στην Εξουσία, αλλά σε μια Εξουσία που αξίζει πραγματικά στους Έλληνες.

Ένα βήμα πίσω εμείς και τόπο σε νέες ιδέες!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις 24/1/2008, 03:56, 1 φορά

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  papachatzis 24/1/2008, 03:30

Να μια πρόταση που μπορεί να ανατρέψει, στην ουσία το πολιτικό σκηνικό. Που θα μπορέσει να δώσει οξυγόνο σε έναν κομματικό μηχανισμό που αργοπεθαίνει. Φίλε Γιώργο, προσυπογράφω με όλη μου την ψυχή.
papachatzis
papachatzis
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Location : Πετρούπολη, Αθήνα
Registration date : 09/01/2008

http://proxeirotetradio.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  denaxas 24/1/2008, 09:44

Φίλε Γιώργο , συμφωνώ απόλυτα με το όλο σκεπτικό , αλλά όπως καλά και εσύ γνωρίζεις υπάρχουν και μέλη που ενώ κατείχαν και κατέχουν θέσεις στα όργανα του κινήματος, εργάζονταν και συνεχίζουν να εργάζονται με μόνο γνώμονα το καλύτερο για τον Ελληνικό Λαό προσφέροντας χιλιάδες εργατοώρες αμισθοί, εθελοντικά για αξίες και οράματα που πιστεύουν ότι μόνο το Πα.Σο.Κ. και ο Πρόεδρός μας μπορούν να τα πραγματοποιήσουν. Όλοι αυτοί τι θα γίνουν, θα τους απαγορέψουμε το δικαίωμα συμμετοχής; Νομίζω ότι αυτό που πραγματικά λείπει και θα χαρώ πολύ να γίνει ( κάτι ακούστηκε στη ΚΟΕΣ ) , είναι η συνεχής αξιολόγηση των μελών και των στελεχών μας, μια αξιολόγηση που θα βασίζεται στο έργο και στην προσφορά του καθενός μας, και αν αυτή έχει να κάνει με προσφορά προς το κοινωνικό σύνολο ή για προσωπικό συμφέρον, ευχαριστώ.

denaxas

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 53
Location : ΣΥΡΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://www.pasok-syrou.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 24/1/2008, 11:37

Απίστευτη πρόταση,
Βεβαίως υπάρχει ένα θέμα ως προς το πως χρησιμοποιείς ανθρώπους που αποτελούν ισχυρό κεφάλαιο αλλά αν το καλοσκεφτείς ίσως να είναι και απαραίτητη θυσία πλέον.

Προσυπογράφω, λοιπόν και εγώ, αναζητώντας παράλληλα μια επιπρόσθετη πρόταση στην αρχική για τον τρόπο που αυτά τα κεφάλαια δεν θα μείνουν ανεκμετάλλευτα.

Ευγε !
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ
ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ηλικία : 52
Location : ΡΟΔΟΣ
Registration date : 21/01/2008

http://saita.pblogs.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  ellie 24/1/2008, 11:56

Γιώργο, απόλυτα θεμιτή και ουσιαστική η πρότασή σου αλλά δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη ώρα αυτή για να γίνουν καθάρσεις.
Το ΠΑΣΟΚ χρειάζεται ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ θέλει να προσφέρει, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ.
Καλό είναι να εστιάσει στο πώς θα καταφέρει να ανδείξει αξιοκρατικά στελέχη που ΥΠΑΡΧΟΥΝ στους κόλπους του, αλλά επειδή βλέπουν τον προφανή αποκλεισμό τους από τους αργόσχολους παλαιοκομματικούς του φυτοζωούν εδώ και χρόνια στους κόλπους της παράταξης (ναι μιλάω γι αυτούς τους δήθεν αντιστασιακούς, για όλους εκείνους που επαγγέλονται δήμαρχοι, νομάρχες, βουλευτές, κομματάρχες, συνδικαλιστές, κλπ κλπ κλπ νομίζω είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΑ αυτά τα φαινόμενα και όποιος το αρνηθεί είναι ΨΕΥΤΗΣ), φυσικά και αρνούνται να συμμετέχουν στο κίνημμα.
Ο λαός, όλους αυτούς τους δήθεν συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ τους έχει μαυρίσει στις εκάστοτε κάλπες, αλλά συνεχίζουν να παρασιτούν εις βάρουν του κινήμματος, υπό την σκέπη και θαλπωρή του ίδιου του ΠΑΣΟΚ.
Αν σε όλους εκείνους τους αποτυχημένους σφίξει το ζωνάρι, θα αποσυρθούν από μόνοι τους...

ellie

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Registration date : 17/01/2008

http://ellietz.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Οσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  Αγγελική 24/1/2008, 12:00

Προσυπογράφω και εγώ κ.Κρόγια,νομίζω ότι το άρθρο σας εκφράζει τη σκέψη κάθε ψηφοφόρου.

Αγγελική

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 44
Registration date : 21/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  Επισκέπτ 24/1/2008, 13:03

Πιστεύω ότι όποιος θέλει να προσφέρει εθελοντικά και ουσιαστικά, μπορεί να το κάνει και έξω από τα θεσμικά όργανα (Θέτω και τον εαυτό μου σε αυτή τη σκέψη). Οπότε, η εσωτερική εκούσια "κάθαρση" που προτείνω έχει να κάνει περισσότερο με την "παράλυση" του πελατειακού συστήματος και των τοπικών παραγόντων. Προτιμώ να μην υπάρχουν οργανώσεις, παρά να υπάρχουν οργανώσεις με παλαιοκομματική νοοτροπία. Σίγουρα, στις τελευταίες εσωκομματικές διαδικασίες ενεργοποιήθηκαν καινούργια στελέχη και αξιόλογα και δραστήρια. Όμως, ας αναρωτηθούμε γιατί κατάφεραν να εκλεγούν. Κατάφεραν να εκλεγούν γιατί μεγάλη μερίδα των "μηχανισμών" δεν κατέβηκαν υποψήφιοι γιατί προερχόμασταν από ήττα. Όταν θα "μυρίσουν" πάλι εξουσία (και έρχεται) θα ξυπνήσουν από τον λήθαργό τους. Εγώ θέλω ξυπνήσουν, αλλά να ξυπνήσουν έχοντας στο νου πλέον το καλό του ΠΑΣΟΚ και όχι το δικό τους και να δώσουν την ευκαιρία την μεγάλη ευκαιρία να αναδειχθούν καινούργια στελέχη.

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  Minadakis M. 24/1/2008, 13:05

Βρίσκω την πρόταση ιδιαίτερα τολμηρή, ανανεωτική και προς όφελος του ΠΑΣΟΚ.

Χτυπάει όμως εκεί που πονάνε κάποιοι και γι' αυτό νομίζω πως θα είναι δύσκολο να προχωρήσει. Η ουσιαστική αλλαγή όμως είναι πάντα δύσκολη και γι' αυτό είμαστε εδώ.

Θα συμφωνήσω λοιπόν με την πρόταση αλλά παράλληλα συμφωνώ και με τον κ. Καραγιάννη Θόδωρο ότι πρέπει να βρεθεί τρόπος να αξιοποιηθούν και οι άνθρωποι που αποτελούν ισχυρό κεφάλαιο για το ΠΑΣΟΚ.

Minadakis M.

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 40
Location : Ηρακλειο
Registration date : 17/01/2008

http://minadakis.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  Επισκέπτ 24/1/2008, 13:17

Η εμπειρία μου (μπορεί να μην είναι μεγάλη) μου έχει διδάξει ότι όταν θέλεις να προσφέρεις το κάνεις και έξω από τα όργανα το ίδιο αποτελεσματικά. Και υπάρχουν πολλά παραδείγματα όπου απλά μέλη του ΠΑΣΟΚ πρόσφεραν πολλά περισσότερα στο Κίνημα απ' ότι στελέχη.
Γιατί να μας προβληματίζει αυτό και να μην μας προβληματίζουν και οι "αιώνιοι βουλευτές"; Wink Διευρύνω την πρόταση. Αλλά δεν ανήκει στην παρούσα συζήτηση.

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  divaynne 24/1/2008, 14:51

Πάντα μα πάντα στη Λάρισα είναι τα ίδια άτομα!Μόνιμα λες και και έχουν κάνει κανένα συμβόλαιο!Και ο κόσμος τους αποδέχεται έτσι!Λές και δεν έχει άποψη λες και δεν ξέρει οτι ΜΟΝΟ αυτός αποφασίζει.ουφ..ώρες ώρες νομίζω οτι κι εμείς βαριόμαστε να προβληματιστούμε να σκεφτούμε.Απλά βαριόμαστε.Είναι η κλασσική αποψη "αυτούς ξέρετε αυτούς εμπιστεύεστε" αυτη η διαφήμηση με τη χλωρίνη Klinex μας έχει καταστρέψει πια!!!
Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Klinex%20%20logo%2075x75_tcm117-70350
divaynne
divaynne

Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ηλικία : 42
Location : Larissa City
Registration date : 13/01/2008

http://divaynne.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  geKollias 24/1/2008, 17:48

Σύντροφε
Η πρότασή σου είναι τόσο πολύ σημαντική, που δεν θα εφαρμοστεί ποτέ.
Φυσικά και την προσυπογράφω.
Από την μεριά μου θα την προωθήσω όσο και όπου μπορώ.
Όμως φοβάμαι ότι οι "επαγγελματίες του Κινήματος" θα ανατριχιάσουν ακούγοντάς την.
Εδώ πλέον δεν αρκούνται στο να "δουλεύουν για το ΠΑΣΟΚ" ως στελέχη φυσικά οι ίδιοι αλλά βάζουν ταυτόχρονα και τις γυναίκες τους (βλέπε Ν.Ο.Ε.Σ. Βόρειας Αττικής).
Ας το παλέψουμε, όμως, όσο μπορούμε.

geKollias

Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 64
Registration date : 18/01/2008

http://neopasok.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  vangelis 25/1/2008, 13:08

Προσυπογράφω και εγώ φίλε Γιώργο, νομίζω ότι όσα γράφεις εκφράζουν πολλούς από εμάς.
Βαγγέλης
vangelis
vangelis

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 21/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  DimKaramitsas 26/1/2008, 12:30

Φίλες και φίλοι
Για μένα η απάντηση βρίσκεται στην εσωκομματική δημοκρατία, δηλ. στο δικαίωμα της βάσης να προτείνει και να αποφασίζει δεσμευτικά για τις πολιτικές του ΠΑΣΟΚ. Εκεί θα διαλυθεί ο γραφειοκρατικός μηχανισμός.
Ως οργανωμένο σύστημα το έχω ήδη θέσει, αν θέλετε να το δείτε δίνω και το link http://dialogoskoinonia.wordpress.com/2007/10/19/4/

DimKaramitsas

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Registration date : 17/01/2008

http://dialogoskoinonia.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty Απ: Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω

Δημοσίευση  Tzonakos 26/1/2008, 18:51

Θετικές οι σκέψεις που οδηγούν σε μια πρόταση τολμηρή.
Δίκαιη όμως, καθαρή.
Προσωπικά εγω συμφωνώ, άλλωστε εχω γράψει σχετικά στο μπλόγκ μου. Ετοιμάσου όμως να αντιδράσουν πολλοί φίλοι, σκεπτόμενοι οτι η πρότασή σου περιέχει σαφή στοιχεία αποκλεισμών.

Πιστεύω οτι χρειαζόμαστε όλους.
Αλλα θέλω νέους και "άφθαρτους" ανθρώπους με φρέσκα καθαρά μυαλά.
Με όρεξη, όραμα και δράση.
Οι παλαιοί θα μπορούσαν να προσφέρουν πολλά με την προϋπόθεση να αλλάξουν οι ίδιοι και να ξεχάσουν τις παλιές κομματικές νοοτροπίες και κλίκες. Ο αρχηγός να ορίσει ποιό εργο ακριβώς, θα κληθεί να συντονίσει κάθε παλαιό μέλος.
Απο κει και πέρα, μεσα στις Οργανώσεις αλλα και σε θέσεις στο Κόμμα να μπούν νέοι και φρέσκοι.

Τζονάκος
http://tzonakos.blogspot.com
Tzonakos
Tzonakos

Αριθμός μηνυμάτων : 39
Registration date : 18/01/2008

http://tzonakos.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty H ΦΑΡΜΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ

Δημοσίευση  DimKaramitsas 12/2/2008, 09:46

Οι περισσότεροι θα έχετε διαβάσει την "Φάρμα των Ζώων" του Τζ. Οργουελ.
Μπορούμε όλοι να διδαχθούμε.
Για μένα η λύση δεν είναι στο "φύγε εσύ - έλα εσύ".

Η λύση είναι σε θεσμούς άμεσης δημοκρατίας στην βάση του κινήματος, που ανυψώνουν τον πολίτη, τον διδάσκουν και τον κάνουν υπεύθυνο.

Τα υπόλοιπα μοιάζουν με ασπιρίνες.

Στις προτάσεις της ΚΟΕΣ, η δημοκρατία έμεινε στο συρτάρι.

Ακόμα και εδώ κατέβασα ένα θέμα με τις προτάσεις μου, που ούτε καν δημοσιεύτηκε. Γιατί;

Τόσο πολύ φοβίζει η δημοκρατία την κομματική γραφειοκρατία;

Τόσο έξω από το μυαλό μας είναι;

Δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αποτελέσει ξανά το ΠΑΣΟΚ κοινωνική κινηματική πρωτοπορία.
Ενας σίγουρος τρόπος είναι η Δημοκρατία στα όργανα βάσης του κινήματος.
και όχι πολλές εκλογές, υπάρχουν και οι κληρώσεις .... .

DimKaramitsas

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Registration date : 17/01/2008

http://dialogoskoinonia.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όσοι θέλουμε το ΠΑΣΟΚ μπροστά, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω Empty !!!!

Δημοσίευση  gste 16/3/2008, 12:39

το πρωτο βημα εγινε απο τον γαπ.........να δουμε και την συνεχεια......εαν ο γαπ καταφερει και σωσει το πασοκ απο τα κατεπαγγελμα στελεχη για αυτο και μονο θα εχει επιτυχει...................

www.gstidi.blogspot.com

gste

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Location : athens greece
Registration date : 01/03/2008

http://www.gstidi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης